‘Leyla Güven’in eylemi sisteme ve onun politikalarına cevaptır’

  • 09:03 28 Kasım 2018
  • Güncel
ŞIRNAK - Ülkedeki kaosun tek nedeninin PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit olduğunu belirten Şırnaklı kadınlar, “Leyla Güven’in başlattığı eylem sisteme ve onun politikalarına bir cevaptır. Bu talep tüm Kürt halkının talebidir. Tecridi kıracak olan kadınlardır” dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan ağırlaştırılmış tecride dikkat çekmek amacıyla başlatmış olduğu açlık grevi devam eden DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in talebinin kendi talepleri olduğunu belirten Şırnaklı kadınlar, “Sonuna kadar onun direnişinin arkasındayız ve üstümüze düşen ne varsa yapmaya hazırız” dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto etmek amacıyla başlattığı açlık grevi eylemi 21’inci gününe giren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e bir çok kesimden destekler gelmeye devam ediyor. 
 
Özellikle Leyla Güven’in eylemini destekleyenlerin büyük çoğunluğu kadınlar olurken, bir destek de Şırnaklı kadınlardan geldi. 
 
‘Tecrit kalkmadığı için bu kaos devam ediyor’
 
Zozan Aksu, genç kadınlar olarak her koşulda Leyla Güven’in yanında olduklarını belirterek, “Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kınamak amacıyla yapılan bir açlık grevidir. Biz de bu tecridi lanetliyoruz, bütün Botanlı kadınlar olarak daima arkasında olacağımızı söyleyip her alanda bunu dile getirip sahiplenmeye de sonuna kadar devam edeceğiz” dedi.
 
‘Tecridin kaldırılması Kürt halkının da talebidir’
 
Kürt halkının talebinin de Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması olduğunu kaydeden Zozan, “Yaklaşık olarak 20 yıldır Sayın Abdullah Öcalan üzerinde çok ağır bir tecrit uygulanıyor. 2016’dan bu yana hiçbir şekilde görüşme yapılmamaktadır. Tecrit bütün Kürt halkının üzerinde yaşatılmaya çalışılan bir tecrittir. Biz bu tecridi yıkmak için önderliğimizin özgürlüğü için her zaman alanlarda olmaya devam edeceğiz. Ülkedeki kaosun en büyük nedeni Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrittir. Önderlikten haber almadığımız sürece bu savaş ve kaos böyle devam edecektir. Bir an önce görüşmelerin sağlanması gerekir. Bu kaosun ortadan kalkması için var olan tecridin bir an önce yıkılması gerekir. Önderlik üzerindeki tecrit kaldırılıp, herhangi bir görüşmenin sağlanması Kürt halkının en büyük talebidir” diye konuştu. 
 
‘Tecridi kıracak olan kadınlardır’
 
Leyla Güven’in başlattığı eylemin sisteme ve onun politikalarına bir cevap olduğunu ifade eden Leyla Kılınç, “Sayın Abdullah Öcalan 3 yıldır ağır tecrit koşulları ile baş başa bırakılmış durumda. Kürt kadınları olarak bu tecridin bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Leyla Güven’in talebi Kürt halkının talebidir. Türkiye’de tecride cevap verilmediği için her gün farklı bir sorun yaşanıyor. Bu eğitim, ekonomi ve kültür bazında her alanda ortaya çıkıyor. Bu tecridi kıracak olan biz kadınlarız. Hiçbir zaman susmayacağız her yerde olacağız. Leyla Güven’in arkasındayız. Gerekirse hepimiz açlık grevine gireriz, ne pahasına olursa olsun o tecridin kırılması gerek” ifadelerini kullandı. 
 
‘Leyla’nın eylemi barış ve kardeşlik için’
 
Leyla’nın başlattığı eylemin barış ve kardeşlik için olduğunu ifade eden Asya Tay, “Annelerin içi yanıyor. Biz Barış Anneleri olarak, kadınlar olarak bu acıların bir an önce son bulması gerektiğini düşünüyoruz. Biz diyoruz ki Önderliğimiz barış için özgürlük için orada tecrit altında tutuluyor. Savaşı isteyen o değil başkalarıdır. Biz bu tecridi istemiyor ve bir an önce kaldırılmasını umuyoruz” dedi. 
 
‘Bizim davamız özgürlük ve barış davasıdır’
 
Fatma Kartal da, Leyla Güven’in bu ülkeye barışın gelmesi için günlerdir açlık grevinde olduğunu dile getirerek, “Yıllar geçse de Türk Devleti bu katliamı, bu zorbalığı yapsa da biz yine her koşulda barış istemeye devam edeceğiz. Kanımızın son damlasına kadar Önderliğimizin arkasındayız. Biz onun özgürlüğünü istiyoruz. Biz kimsenin ölmesini, acı çekmesini istemiyoruz. Bu tecridin bir an önce kaldırılıp Kürt halkının taleplerine cevap verilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.  
 
‘Gün şeref ve namus günüdür’
 
Emine Özel ise, şöyle dedi: “Başta Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi lanetliyorum. Kadınların üzerindeki baskıları ve politikaları da lanetliyorum. Devletin bu politika ve baskısına karşı açlık grevine giren Leyla Güven’i de buradan selamlıyorum. Sonuna kadar ona destek vermeye devam edeceğiz. Ne kadar süreceği belli değil ama biz her zaman onun direnişinin arkasındayız. Önderlikle görüşmelerin bir an önce sağlanması gerekiyor. Gün şeref ve namus günüdür. Hem bu tecride karşı hem de yaklaşan yerel seçimler için durmadan çalışmaya devam etmeliyiz.”