Cezaevi gibi üniversite yurdu!

  • 09:08 28 Kasım 2018
  • Güncel
VAN - YYÜ'de okuyan kadın öğrenciler, bahçesine dahi çıkamadıkları yurdun 2 kişilik odalarında 6 kişinin kaldığını belirterek, kapıların kilitlerinin olmadığını ve sürekli odalara giren görevlilerin keyfi aramalarına maruz kaldıklarını söyledi.
 
Üniversitelerde öğrencilerin maruz kaldığı hak ihlalleri aynı zamanda üniversiteye bağlı yurtlarda da yaşanıyor. Ekonomik yetersizlikten dolayı bu yurtlarda kalmak zorunda olan öğrenciler, birçok sorunla karşı karşıya kalıyor. Öğrencilerin barınma, yemek ve güvenlik ihtiyaçlarını gidermesi gereken yurtlar, bu koşulları karşılamaktan çok uzak. 
 
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne bağlı yurtta kalan kadın öğrencilerin maruz kaldıkları uygulamalar, akıllara “yurt mu cezaevi mi” sorusunu getirdi. Öğrencilerden Hatice Özer, "Yurtta birçok sıkıntı yaşanıyor. Bazen derslerimize bile odaklanamıyoruz" diye belirtti.
 
'Yurdun yemeklerini yiyemiyoruz'
 
Yurdun yemeklerinden şikâyetçi olan Hatice, "Yemekler istediğimiz gibi yapılmıyor,  içerisine hiç baharat konulmuyor. Bu yüzden kendimiz yemek yapmak istiyoruz fakat dışarıdan fırın, ketil gibi ev malzemelerini almamıza izin verilmiyor. Aynı zamanda kişisel ihtiyaçlarımızı da getirmemize izin verilmiyor” dedi. 
 
Yurt mu açık cezaevi mi? 
 
Yurdun bahçesine dahi çıkmalarına izin verilmediğini kaydeden Hatice, aynı zamanda yurtta herhangi bir spor etkinliğinin de yapılmadığını söyledi. Hatice, "Kampüste derslerimiz bittikten sonra direk yurda geçmek zorunda kalıyoruz ve hiç yurdun dışına çıkamıyoruz. Bu yüzden bütün gün içeride zamanımız geçtiği için sıkılıyoruz.  Herhangi bir spor etkinliği yapılmıyor iyi bir şekilde eğitim almamız şart" ifadelerini kullandı. 
 
‘2 kişilik odalarda 6 kişi kalıyoruz’
 
Güvenlik kaygısıyla ismini vermek istemeyen bir başka öğrenci de, ancak 2 kişilik olan küçücük odalarda 6 kişi kaldıklarını dile getirerek, “Ders çalışamıyoruz. Yataklarımız rahat değil bazen 2 arkadaş aynı yatağı paylaşıyoruz ve oda kapılarının üzerinde kilit vardı, şimdi yok. Görevliler direk odalara dalıyor. Sürekli olarak odalarda aramalar yapılıyor" diye konuştu.