Eril söylemlere tepki: İktidar bu dili terk etmeli

  • 09:07 29 Kasım 2018
  • Güncel
VAN - Vanlı kadınlar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Kadın kadınla, erkek erkekle koşar" sözlerine tepki göstererek, "Kadınları Meclis'te görmek istemiyor, çünkü kadının gücünden korkuyor. Kadın siyasette, toplumda ve her alanda olmalı.  Çünkü her alanın kadına ihtiyacı var" dedi.
 
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 24 Kasım’da gerçekleştirilen "Kadın ve Adalet Zirvesi"nde sarf ettiği "Büyük ile küçüğü aynı terazide tartamazsınız, güçlü ile zayıfı aynı yarışa sokamazsınız. Erkekle bayan 100 metreyi beraber koşsunlar. Bu adalet olur mu? Kadın kadınla, erkek erkekle koşar. Olması gereken budur. Yaradılışa, fıtrata uygun olan budur" sözlerine Vanlı kadınlardan tepki geldi. 
 
Derya Demir, AKP'nin 16 yıllık iktidarı süresince kadına yönelik eril dili terk etmediğini belirterek, "Kadın erkek her zaman eşittir. AKP iktidarının, kadınla erkeğin eşit olmadığını savunması ve erkeğin fiziksel gücüyle ölçmesi yanlıştır. İktidar, kadının her alanda ne kadar başarılı olduğunu bildiği için korkuyor. Çünkü kadınların AKP'nin eril İktidarı karşısında verecek bir cevabı her zaman vardır" dedi.
 
'İktidar kadınlara tek taraftan bakıyor'
 
İktidarın kadını sadece ev ve çocuk bakımıyla değerlendirdiğini vurgulayan Derya, "Oysaki kadın çocuk ta doğurabilir, işini de yapabilir. En önemlisi de kadın Meclis'te siyasette yapabilir. Her türlü işi yaptığı için zaten kadın çok değerlidir ve başarılıdır. Bu yüzden 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde kadınları alanlarda görmek istiyorum" diye konuştu. 
 
'İktidarın bize ahlak dersi vermesine gerek yok'
 
Ahire Arslanboğa da, kadınların özellikle erkek egemen zihniyetle biçimlendirilmeye çalışıldığını ifade ederek, "Elbette bunun böyle olmaması lazım. Kadın ve erkek her konuda eşit şartlarda olmalı. Toplumda söylenen 'kadın şunu yapamaz', 'bunu yapmamalı', 'buraya gitmemeli' gibi sözler yanlış. Kadın her yerde olabilir. Biz kadınlar nerede ne yapacağımızı biliyoruz. İktidarın bize ahlak dersi vermesine ihtiyacımız yok" diye konuştu. 
 
'Kadın her alanda olmalı'
 
İktidarın, kadının gücünden korktuğunu söyleyen Elif Erva ise, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Kadın ve erkeğin kesinlikle eşit olduğuna inanıyorum. İktidarın 'kadın-erkek eşit değil' söyleminin nedeni kadınları Meclis'te görmek istememeleridir. Kadın her alanda olmalı, çünkü her alanın kadına ihtiyacı var. Tabiatta güçlü olan tek varlık biz kadınlarız."