'İnsanlar doğayı rahat bırakırsa arıcılık yok olmayacak'

  • 09:10 30 Kasım 2018
  • Ekoloji
Zeynep Durgut
 
HAKKARİ - Yaşamın döngüsü olan arıların doğa tahribatları ve tarımsal ilaçların kullanımı ile yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyaran arı yetiştiricisi Hatayi Demir, "İnsanlar doğaya müdahale etmeyip onu rahat bırakırsa tehlike son bulacaktır" dedi. 
 
Avrupa'da birçok ülkede tarımsal ilaçlamada kimyasal katkılı maddelerin kullanılması yasaklanırken, Türkiye'de henüz bu konuda bir adım atılmış değil. Bu nedenle her geçen gün sayıları azalan arıların sayesinde üretimi yapılan balın miktarında önceki yıllara göre önemli bir oranda azalma söz konusu. Kimyasal maddelerin yanı sıra habitat kaybı, iklim değişikliği, çarpık kentleşme, bu durumun endişe edecek boyuta ulaşmasına neden oluyor. Yaşam döngüsünde önemli bir rolü olan arıcılığın yoğun bir şekilde yapıldığı Hakkari'de ilan edilen yasaklar ve kullanılan kimyasal maddeler nedeniyle binlerce arı ölürken, bu yıl bal üretimi yok denecek kadar azaldı.
 
'Doğadaki döllenmeyi arılar gerçekleştiriyor'
 
İhraç edildikten sonra Erzurum'da arı yetiştiriciliğine başlayan ve iki yıldır arıcılık yapan Hatayi Demir, son yıllarda binlerce arının ölümü ile ekosistemde meydana gelen bozulmaya işaret ederek, bu durumun her geçen gün tehlikeli bir hal almaya başladığını söyledi. Hatayi, "Doğa tahribatları başta arılar olmak üzere bütün kanatlı böcekleri önemli oranda etkiliyor. Doğadaki döllenmenin dolayısıyla gıda üretimini kanatlı böcekler ve özellikle arılar gerçekleştiriyor. Kanatlı böceklerin yok olması bütün canlılığı olumsuz yönde etkiliyor" diye belirtti. 
 
'Canlılar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya'
 
Bu yılki bal üretiminin geçmiş yıllara göre oldukça düşük olduğunu kaydeden Hatayi, bunun nedenini doğada meydana gelen tahribata bağladı. Hatayi, "Bütün canlıların ekosistemde vazgeçilmez bir yeri vardır. İnsanlar kendilerini ekosistemin bir parçası olarak görmeyip dışında görüp hükmettikleri sürece başta arılar olmak üzere canlıların çoğu yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır" diye uyardı. 
 
'Arılar yok olursa insanların 4 yıllık ömrü kalır'
 
Kimyasal maddelerin canlıların yaşamını tehdit ettiğini yineleyen Hatayi, "Bu yıl kullanılan kimyasal maddelerden dolayı binlerce arı öldü ve döllenme durdu. Albert Einstein bir sözü var; 'Arılar yeryüzünden yok olursa insanların 4 yıllık ömrü kalır' diye. Gerçekten çok yerinde bir tespit. Her arı yüzyıllarca yaşamamıza neden olabilecek bir güce sahiptir. İnsanlık doğaya müdahale etmeyip onu rahat bırakırsa tehlike son bulacaktır. Biz doğayı talan ederek arıları ve canlıları kurtaramayacağız. Ondan kaynaklı yasaklar yerine sorunları doğru tespit edip çözümle üretmek ve mücadele etmek gerekir" diye konuştu. 
 
Arıların ölmesi ve bal üretiminin durması ile yaşanabileceklere dikkat çeken Hatayi, şu çağrıyı yaptı: "Bu, bütün insanlığın sorunu ve sorumluluğudur. Doğadaki ekosisteme müdahale edilmesine dur demeliyiz."