‘Baskı ve tehditlerle apolitik gençlik yaratmak istiyorlar'

  • 09:09 1 Aralık 2018
  • Güncel
İZMİR - Polis tarafından ajanlık teklif edilen üniversite öğrencisi Hivda Selen, gençliğin politikadan uzaklaştırılmak istendiğini belirterek, "Yanlış bir şey yapmadığımı biliyorum. Baskılarla, tehditlerle bizi geri çektiremezler aksine mücadeleye olan bağlılığımızı arttırırlar" dedi. 
 
İzmir'de geçen haftalarda Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'ndan (SGDF) Hivda Selen, Ertürk Yılmaz ve Devrimci Güç'den Ejder Ok, polis tarafından tehdit edilerek ajanlık dayatmalarına maruz kaldıklarını iddia etti. 
 
Ege Üniversitesi öğrencisi Hivda Selen, yaklaşık 3 hafta önce evden çıkarken adının “Umut” olduğunu söyleyen bir polis tarafından yolunun kesildiğini belirterek, şunları anlattı: "Bana 'maddi olarak seni rahatlatırım, eğitimine yardımcı olurum' dedi. Karşılığında da bildiri dağıtımı ya da eylem olmadan önce haber vermemi istedi. 'Seni koruruz' dediler ama ben reddettim. Başka bir gün tekrar köşeye çekmeye çalıştı ben gitmedim. Sonra beni telefonla aradı. Ben de suratına kapattım. Ardından 'bir şeyin bilgisini verecektim' şeklinde mesaj attı. Ben de numarayı engelledim." 
 
'Okulda torpil teklifi'
 
Geçen yıl ailesinin de aranıp tehdit edildiğini söyleyen Hivda, aynı şekilde arkadaşlarının ailelerinin aranıp "Evde katliam yapacağız" denerek tehdit edildiklerini aktardı. Ankara'da 2 arkadaşlarının 2 kez kaçırıldığını dile getiren Hivda, "Aileme 'kızın bir terör örgütüne katılmış' demişler. Babam ters tepki verince 'gel bu işlerden elini çek el birliği ile okutalım' dediler. Babam da sert bir dille bunu reddetti" diye konuştu. 
 
'Amaç gençliği siyasal alandan çektirmek’
 
Polisin ne zaman bildiri dağıtacaklarını veya eylem yapacaklarını zaten bildiğini, amacın politikleşen gençliğin önünü kesmek olduğunu vurgulayan Hivda, "Gençlere ve ailelerine gözdağı vererek gençlik örgütlerini içerden çürütmek istiyorlar. Biz kötü bir şey yapmıyoruz. Sokakta neden bilimsel eğitim istediğimizi, kadın haklarını, LGBTİ+ haklarını, sosyalizmi anlatıyoruz. Kürt halkının haklarını savunuyoruz, ben de bir Kürt'üm. Ama onlar da bunu istemiyor. Bir kadının sokakta var olmasını istemiyorlar. Bu nedenle üzerimize geliyorlar" ifadelerini kullandı. 
 
'Yaşadıklarım mücadeleye olan inancımı arttırdı'
 
Yaşadıklarını hiçbir kuruma bildirmediğini belirten Hivda, şöyle devam etti: "İlk karşılaştığımda ürktüm biraz. Ama bir engel olmadı. Zaten duyduğumuz bildiğimiz şeyler. Bunları bilerek içinde giriyoruz. Benim politik çizgime zarar vermeyi amaçlıyorlar. Ben bunları yaşadıkça daha da hınçlanıyorum. Yanlış bir şey yapmadığımı biliyorum. Baskılarla, tehditlerle bizi geri çektiremezler aksine mücadeleye olan bağlılığımızı arttırırlar."