Kayıp cenaze soruşturmasında 'takipsizlik' gerekçesi: Hukuki yarar yok!

  • 09:03 2 Aralık 2018
  • Hukuk
ŞIRNAK - Cizre'deki yasak döneminde yaşamını yitiren ve 3 yıldır ulaşılamayan Hacer Arslan'ın cenazesinin bulunması için başlatılan soruşturmada, "Soruşturmanın devam etmesinde hukuki bir yarar yoktur" denilerek “takipsizlik” kararı verildi.
 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen ve 79 gün süren sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşamını yitirenlerin bir kısmının cenazelerine hala ulaşılmadı. Aileler, hukukçu ve insan hakları savunucularının destekleri sonucu cenazelerine ulaşabilirken, hala 14 cenazenin akıbeti bilinmiyor. Hacer Arslan'ın ailesi de 3 yıldır cenazeye ulaşmak için mücadele verenlerden. Hacer'in annesi Hezne Aslan'ın ısrarlı başvuruları sonucu İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) kan örnekleri gönderildi. Ancak Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen tebligatta, DNA örneğinin hiç bir cenazeyle eşleşmediği belirtilerek, soruşturmada takipsizlik kararı verildi. 
 
Gönderilen tebligatta, "18.08.2016 DNA analizinden çıkan sonuçların Cizre'deki cenazelerden elde edilen DNA örnekleri ile uyum sağlamadığının anlaşıldığı, kayıp şahıslar ile ilgili olarak Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma yürütüldüğü dolayısıyla Cizre ilçesinde hayatını kaybedenlerin kimliği belirsiz kişilerden olma ihtimaline binaen yapılan müracaatta konu olan olay hakkında soruşturma yürütülmesinde hukuki yarar bulunamadığı, kovuşturmaya yer olmadığı" ifadelerine yer verildi. 
 
'Kızımı aramaktan vazgeçmeyeceğim' 
 
Karara itiraz edeceklerini belirten anne Hezne Arslan, "Avukatlar bu karara karşı dilekçe vereceklerdi. Eğer İstanbul'da ya da cenazeler arasında değil ise nerde benim kızım. 3 yıldır durmadan arıyoruz. Nehirle mi gitti yoksa halen bodrumlarda mı? Nerede bilmiyoruz. Bana onun cenazesini bulana kadar rahat yok. Sonuna kadar kızımı aramaya devam edeceğim. DNA örneği çıkmıyorsa onca cenazenin içinde aramaya devam etsinler. Dosyayı kapatmasınlar" dedi.
 
Daha önce cenazesi hala bulunamayan Sakine Durmiş'in dosyasında da “DNA örneği eşleşmedi” gerekçesiyle aynı yönde karar verilmişti.