Seralarda hem üretiyor hem de geçimlerini sağlıyorlar

  • 09:04 2 Aralık 2018
  • Emek/Ekonomi
VAN - Yaklaşık 4 yıldır çalıştıkları serada ürettikleri sebzeleri satarak geçimlerini sağlayan kadınlar, aynı zamanda bu sebzelerden çeşitli ürünler elde ediyor. 
 
Van'da kayyım atanmadan önce İpekyolu Belediyesi bünyesinde yaklaşık 4 yıl önce ekonomik durumu kötü olan ailelerin geçimlerini sağlaması için sera kurulmuştu. İlçeye bağlı Şerefiye mahallesinde kurulan serada, kadınlar hem üretiyor hem de ürettiklerini satıyor. Yaklaşık 4 yıldır serada domates, biber, salatalık, patlıcan, soğan yetiştiren 3 kadından biri olan Perişan Abi,  "Serada hem emeğimizle üretiyoruz, hem de kadınlarla zaman geçiyoruz" dedi. 
 
'Hormonlu sebze tüketmiyoruz'
 
Geçimlerini sağlamak için serada çalıştıklarını söyleyen Perişan, Ağustos ayında domates, biber, salatalık, soğan ve patlıcan ektiklerini, Kasım ve Aralık ayında ise toplayarak sattıklarını kaydetti. Aynı zamanda bu sebzelerden çeşitli ürünler elde ettiklerini dile getiren Perişan, "Seradan topladığımız sebzeleri satmak ve tüketmekle birlikte turşu yapıyoruz. Domates, biber ve patlıcanları kurutuyoruz. Domatesleri rendeleyip buzlukta muhafaza ederek birçok yemekte kullanıyoruz. Bu şekilde bir nebze de olsa dışarıdan hormonlu sebze tüketmiyoruz. Hormonlu domatesin kilosu 5 lira, fakat biz organik domatesi 3 liraya satıyoruz" diye konuştu.
 
'Serada çalışırken köyümü hatırlıyorum'
 
Serada çalışırken köy yaşamını hatırladığını ifade eden Perişan, "Köyde yaşadığımız zamanlar çok yorucu geçiyordu, sera yorucu değil. Sürekli olarak sebzeleri düzenli bir şekilde suladığımız zaman ve bakım yaptığımız zaman bana köyü hatırlatıyor. Bu beni çok mutlu ediyor. Gelip çalışmak isteyen kadınlar varsa bizimle serada çalışabilir. Hem zaman geçirmelerini hem de kendileri için seze toplamalarını istiyorum" ifadelerini kullandı.  
 
Serada çalışan bir diğer kadın Delal Gül ise, üretimin yanı sıra kadınlarla birlikte çalışmanın kendisine verdiği mutluluğu aktardı. Delal, serada çalışmanın kendisi için önemli olduğunu vurguladı.