Kadın Konferansı: Kadın örgütlülüğüyle tecrit kırılacak

  • 09:07 2 Aralık 2018
  • Güncel
Bêrîtan Elyakut
 
DİYARBAKIR - TJA ve HDP Kadın Meclisi öncülüğünde gerçekleştirilen konferansta kadınlar bir dizi kararlar alarak, Abdullah Öcalan'a uygulanan mutlak tecridin kırılması için başlatılan eylemselliklerin sahiplenildiği vurgulandı. Kadınlar ayrıca kadın örgütlülüğünün sağlanmasıyla Abdullah Öcalan şahsında kadınlara uygulanan tecridin kırılacağının altını çizdi.
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi öncülüğünde "Örgütlüğümüz özgürlüğümüzdür" şiarıyla gerçekleştirilen konferansa yaklaşık 500 kadın delege katıldı. Konferans, kadınların zılgıt ve halaylarıyla başlarken, sık sık "Jin jiyan azadi", "Biji berxwedana jinan", "Direne direne kazanacağız" sloganları konferans salonunda yankılandı. Kadınların ana gündemini "kadın örgütlülüğü", "tecrit" ve "yerel seçimler" oluştururken, kadınlar eksik kaldıkları noktaları daha fazla nasıl güçlendirecekleri üzerine tartışma yürüttü. Konferansta ayrıca sürekli dillendirilen ve ana gündem maddelerinden bir diğeri ise Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kaldırılması için başlattığı açlık grevi eylemi oluşturdu.
 
Leyla Güven'in talebi tüm kadınların talebi
 
Yapılan açılış konuşmalarının ardından Leyla Güven'in 7 Kasım'da mahkemede açıkladığı eylem kararının seslendirmesinin yapıldığı bir sinevizyon gösterimi salonda hem duygusal anlara hem de direniş yayan bir havaya neden oldu. Kadınların dakikalarca ayakta alkışlarla ve zılgıtlarla karşıladığı sinevizyon gösterimi ardından her söz alan kadın, Leyla'nın eylemini selamlayarak konuşmasına başladı. Konuşmalarda Leyla'nın talebinin kadınların talebi olduğunun altı çizilirken, tüm kadınların bu talebi sahiplenmesi ve bu talep doğrultusunda hareket etmesi gerektiğine vurgu yapıldı.
 
'Tecridi kırma noktasında geç kaldık'
 
Tecridin Abdullah Öcalan şahsında kadınlara ve tüm halklara uygulandığı kaydedilirken, Abdullah Öcalan için kadın özgürlüğünün ne kadar değerliyse iktidarlar içinde o denli ürkütücü olduğu ifade edildi. Kadınlar tecridi kırmada geç kaldıkları noktasında da özeleştirisel yaklaşarak bundan sonra ki süreci bu yoğunlaşma içerisinde karşılayacaklarına vurgu yaptı. Konferansta en dikkat çeken nokta ise kadınların sürekli dile getirdiği "kadın birlikteliği" noktası oldu. Kadınlar bir an önce tüm Türkiye ve Kürdistan'daki kadınlarla birliktelik ruhunun yakalanması gerektiği noktasında hem fikirken, kadın birlikteliğinin gerçekleşmesi halinde hiçbir iktidarın kadınların önünde engel olamayacağının altı çizildi. 
 
Rosa Kadın Derneği'nin kuruluş müjdesi verildi
 
OHAL sürecine rağmen kadınlar alanları terk etmedi. Özellikle kayyımların atanması ve Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) çok sayıda kadın kurumunun kapatılması dahi kadınları mücadeleden tek bir adım geri attırmadı. Dicle Amed Kadın Platformu bu süreçte tüm gasplara karşı bir alternatif olarak kadınların hizmetine açılırken, kadın aktvistler ve TJA'lı kadınlar yaşanan saldırı, şiddet, taciz, tecavüz suçlarına karşı eylemselliklerini sürdürdü. Dün gerçekleşen konferansta da kadınlar tüm bu saldırılar karşısında cevap olmak adına "Rosa Kadın Derneği"ni kurduklarını açıkladı. Yeni kadın derneği tüm kadınlarda heyecan yarattı.
 
Seçim vurgusu
 
Kadınlar 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan "Yerel seçimler" noktasında da yoğun tartışmalar yürüttü. Yerel seçimlerde kadın örgütlülüğünün en üst düzeye ulaştırılması gerektiğine vurgu yapan kadınlar, bu sürece kadınların aktif katılarak her kadına ulaşılması gerektiğine dikkat çekti. Adaylık başvuruları noktasında da çağrıda bulunan kadınlar, eşit temsiliyeti hayata geçirinceye kadar çalışmalarını en üst düzeyde yürüteceklerinin altını çizdi.
 
Kadınların önerilerinde ise dikkat çeken noktalardan biri "Leyla Güven ve cezaevlerindeki tutsakların başlattığı eylemin karar altına alınması ve bu kapsamda eylemler, mektup gönderimleri, yürüyüş vs. tarzı direnişlerle başlatılan mücadeleyi yükseltme" kararlılığı oldu. Kadınlar ayrıca anadil ve kültürel soykırıma karşı mahalle çalışmaları, eğitimler, çalıştay ve paneller gerçekleştirilmesi noktasında da öneriler sundu.
 
Konferansta son olarak Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin Ortadoğu'da krizlere neden olduğu vurgulanarak, Leyla Güven'in açlık grevi eyleminin Kürt kadın mücadelesinin sonucu olduğu kaydedildi. Ayrıca Abdullah Öcalan'a uygulanan mutlak tecridin kırılması için başlatılan eylemselliklerin sahiplenildiği ve daha da yükseltme kararlılığında olduğu yinelendi.