İlk kez greve giden Gripin işçileri: Hakkımız olanı istiyoruz

  • 09:06 3 Aralık 2018
  • Emek/Ekonomi
Safiye Alagaş
 
İSTANBUL - Gripin İlaç A.Ş'de çalışan ve yarısını kadınların oluşturduğu 82 işçi, işverenle zam konusunda anlaşamadıkları için 6 gündür fabrika önünde grevde. 23 yıllık fabrikada işçiler ilk kez greve giderken, "Hakkımız olanı istiyoruz" diyor. 
 
Gripin İlaç A.Ş., İstanbul Avcılar'da 23 yıldır üretim yapıyor. Fabrikada 82 kişi çalışıyor ve yarısı da kadın işçilerden oluşuyor. İşçilerin tamamı şuan grevde ve istedikleri zammı almadan grevi bırakmayacaklarını söylüyor. İlk kez direnişle tanışan işçiler hem tedirgin hem de haklarını savundukları için güçlü hissediyor. Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz her geçen gün insanları işsiz bırakırken, fabrikalar ise işçinin mevcut koşullarda çalışmaya devam etmesini istiyor. Koşulları kabul etmeyen işçiler ise greve giderek haklarını talep ediyor.
 
Petrol-İş'in örgütlü olduğu Gripin fabrikasında işçilerin, enflasyon oranında istedikleri yüzde 25 zam taleplerine karşılık, işveren kendilerine yüzde 17 zam önerdi. Yüzde 17 zammı kabul etmeyen işçiler, taleplerinin kabul edilmesi için 28 Kasım gününden bu yana fabrika önünde grevde.
 
'İşçinin hali ne olacak kimse düşünmüyor' 
 
Fabrikada 11 yıl boyunca çalışan ve daha sonra emekli olan Vildan Özgür,  grevde olan işçilere destek olmak için fabrika önüne gelmiş. Vildan, ekonomik krizin yaşam koşullarını giderek zorlaştırdığını vurgulayarak, "İşçinin hali daha da zor. Çünkü işçiler aile bakıyor. Kira, elektrik, su, doğal gaz, çocuğun okul masrafları var. Nereye kadar böyle gidecek. Zaten bin 500 TL'den aşağı kira yok. Nasıl olacak kimse düşünmüyor.  Fabrikanın iş koşulları güzeldi ama keşke maaşlarda biraz daha iyileştirme yapsalardı" dedi.
 
'Bu sene zam oranı düşük tutuluyor' 
 
Fabrikada 23 yıldır çalışan Nuray Yılmaz ise heyecanlı bir şekilde, "Söyleyecek çok şeyim var ama kelimelere dökemiyorum" diye başladı. Bugünkü şartlarda istedikleri yüzde 25 zammın bile az olduğunu belirten Nuray, "Ancak işveren bunu bile fazla görüyor. Zaten geçen sene de yüzde 17 oranında zam yapılmıştı. Biraz olsun rahat koşullarda yaşamak istiyoruz. Herkesin çocuğu var. Bu şartlarda yaşamak çok zor. Burası ilk işim ve işimi seviyorum. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadık. Bu sene çok düşük oranında zam yapılmak isteniyor. Hayat şartları ne yazık ki bunu kaldırmıyor" diye konuştu. 
 
22 yıllık çalışan Güleser Akınca ise "Bizi idare edecek kadar zam istiyoruz ama bunu da yapmıyorlar. Greve gitmeye mecbur kaldık" diye ifade etti.
 
'Gripin işçileri kazanacak' 
 
İşçi Kadın Meclisleri üyesi Fidan Ataselim ise işçilerin büyük bir kısmının kadın işçiler olduğunu hatırlatarak, "Ayrıca farklı sorunlar da var fabrikada ama biz daha o sorunlara gelemiyoruz. Tartışamıyoruz. En temel hakkımız olan insanca yaşamak için, insanca koşullarda çalışmak için haklarımızı savunuyoruz. Krizden en fazla işçiler emekçiler zarar görüyor. Yönetenlere bakıyorsunuz yaptığı şeyler patronları kollamak, vergi afları getirmek, herkesin peşi sıra konkordato ilen etmesi. İşçilere süresiz izinler veriyorlar. İşçiyi düşünen yok. Burada olduğu gibi direniyoruz. Ne sonuç elde ediyoruz diye kimse düşünmesin. Metal işçileri nasıl kazandıysa Gripin işçilerinin kazanacağına inanıyoruz" diye konuştu.