Polis kayıtları dosyaya eklenmedi: AYM’ye yapılan başvuru 2 yıldır yanıtsız

  • 09:52 3 Aralık 2018
  • Güncel
İZMİR - Sancaktepe’de ev baskını sırasında polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Dilan Kortak’ın katledilmesi ile ilgili açılan soruşturma takipsizlikle sonuçlanırken, 15 Ağustos 2016’da başvurulan AYM’nin soruşturma komisyonundan hala herhangi bir sonuç alınmadı. 
 
İstanbul Sancaktepe’deki Atatürk mahallesinde 2015 yılında 3 Aralık’ı 4 Aralık’a bağlayan gece düzenlenen operasyonda baskın yapılan evde bulunan Dilan Kortak (19), polis tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitirmişti. Dilan’ın katledilmesi ile ilgili olarak başlatılan davada, 2 yılı aşkın süredir Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararı bekleniyor. Dilan’ın cep telefonu kayıtları, operasyon gecesi alınması gereken polis video kayıtları ve mobese kayıtları mahkemeye sunulmazken, hakkında “terör” suçlaması yapıldı. Dilan’ın katledilmesi, medyaya “çatışma sırasında vuruldu” şeklinde yansıtıldı ve olayın ardından dosyaya gizlilik kararı getirildi. 
 
Adli Tıp Kurumu’nun raporuna göre, sırtından vurulan ve herhangi bir çatışmanın olmadığı kanıtlanmasına rağmen Dilan’ın “canlı bomba” olduğu iddia edildi. 
 
Ölümüne takipsizlik kararı verildi
 
Dilan hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "çatışmaya girmek suretiyle adam öldürmeye teşebbüs" iddialarından yürütülen soruşturmada, 3 Aralık 2015 tarihinde düzenlenen operasyonda ölmesi nedeniyle takipsizlik kararı verildi. Öte yandan kızlarının yargısız infaz edildiğini vurgulayan ailenin, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi polisleri hakkında "Kasten öldürme" suçundan bulunduğu suç duyurusu da takipsizle sonuçlandı.
 
AYM’ye yapılan başvuru 2 yıldır yanıtsız 
 
Karara itiraz eden ailenin avukatlarının Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı başvuru da reddedilince bu kez 15 Ağustos 2016 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruldu. Ancak o tarihten bu yana soruşturma komisyonundan herhangi bir sonuç alınmadı. AYM’den de sonuç alınmadığı takdirde ailenin avukatları, “Etkili soruşturma yükümlülükleri yerine getirilmediği” gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruda bulunacak. 
 
Çünkü Dilan’ın katledildiği gün, polisin her operasyonda yaptığı video kaydı, o güne ait mobese görüntüleri ve “örgüt üyesi” olduğu iddia edilen Dilan’ın tape kayıtları istenmesine rağmen dosyaya eklenmedi.
 
Kızının cenazesine katılan baba gözaltına alındı
 
İzmir’de toprağa verilen Dilan’ın cenaze törenine katılan aile mensupları da dahil yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar hakkında, törende yakalarına Dilan’ın resimlerini taktıkları gerekçesiyle “propaganda” suçundan soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Eşbaşkanları Cavit Uğur ve Dilek Aykan ile HDP yöneticileri Hacay Yılmaz, Hasse Bingöltekin Kılıç, Makbule Gül, Casım Saday, Elmas Çınar, Seyit Cem Çakmak, Dilan Yetişmiş ve Hulkiye Yılmaz hakkında "örgüt üyesi olmak", diğerleri hakkında ise "örgüt propagandası yapmak" ve "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek"ten 1 ila 15 yıl arasında değişen hapis cezası istendi. 
 
Davaların bir kısmı hala devam ediyor.