Van halkı 31 Mart’ı gözlüyor: Belediyelerimizi hırsızlardan alacağız

  • 09:05 4 Aralık 2018
  • Siyaset
VAN - Van Büyükşehir Belediyesi'ne atanan kayyımın Sayıştay raporunda belgelenen yolsuzluklarına tepki gösteren kadınlar, "Belediyelerimizi bahanelerle elimizden aldılar ama şimdi görüyoruz ki kayyımlar hırsızlık yapıyor. 31 Mart seçimlerinde böyle bir belediye tarzını istemediğimizi göstereceğiz ve hırsızlardan geri alacağız" dedi. 
 
Sayıştay denetçileri tarafından yapılan incelemelerde kayyım atanan belediyelerde milyonlarca TL'lik yolsuzluklar açığa çıktı. Sayıştay raporunda, Demokratik Bölgeler Partisi'ne (DBP) ait kayyım atanan 95 belediyenin 11'i yer aldı. Raporda, Van Büyükşehir Belediyesi'nde 95 milyon 372 bin TL'lik açık olduğu, 22 milyon TL tutarında kaydın ise gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Yolsuzluklara tepki gösteren halk ise, 31 Mart 2019 seçimlerinde gereken cevabı vereceğini söylüyor. 
 
'Hiçbir çalışma yapmamalarına rağmen borca batmışlar' 
 
İpekyolu ilçesinin Bostaniçi mahallesinde yaşayan Sorgül Dönmez, kayyımın sadece göz önünde bulunan yerlerde göstermelik çalışmalar yaptığını belirterek, mahallelerinde son 2 yıldır hiçbir çalışmanın yapılmadığını dile getirdi. Çöplerin toplanmadığını ve sokakların temizlenmediğini dile getiren Sorgül, "Ne çalışma yapıyorlar, ne halk için hizmet yapıyorlar. Buna rağmen belediyeler borç batağı haline gelmiş durumda. Bu kadar para nereye gitti?" diye sordu. 
 
'Biz evimize ekmek götüremiyoruz onlar milyonlar yiyor' 
 
Belediyeler DBP'nin elindeyken her türlü çalışmanın yapıldığını, mahalleler başta olmak üzere Van'ın her alanında birçok kurumun açıldığını ve hiçbir yolsuzluk olmadığını aktaran Sorgül, "Kayyım belediyelerinin müdürleri ve çalışanları en büyük hırsızlardır. Ekonomik krizden kaynaklı halk evine ekmek götüremiyor ancak belediyelerde oturan kayyımlar, milyonlarca borç yapıyor, halktan rüşvet istiyor. Devletten aldığınız bütçeler nereye gidiyor? Yerel seçimler yaklaşıyor Van halkı olarak tüm belediyelerimizi gaspçı ve hırsızlardan geri alacağız" dedi.
 
‘Belediyelerimizi geri alacağız’
 
Bostaniçi sakinlerinden Şirin Aslan ise, kayyımdan önce halkın sorunlarını belediyeye gidip rahatlıkla dile getirdiğini ancak şu anda böyle bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı. DBP'li belediyelerin her türlü suçlamayla karşı karşıya bırakılırken asıl hırsızlığı kayyımların yaptığını ifade eden Şirin, "Belediyeler bizdeyken 'örgüte para gönderiyorlar', 'borç, yolsuzluk yapıyorlar' gibi yalan bahanelerle belediyeleri bizden aldılar ancak şu an görüyoruz ki hepsi hırsızlık yapıyor. Kayyım geldi çalışanları işten çıkardı, aç bıraktı, çoluklu çocuklu insanlar işsiz kaldı. Her sıkıntımızla ilgilenen birçok kurumumuz vardı hepsini kapattılar. Ne yaparlarsa yapsınlar 31 Mart seçimlerinde halk olarak böyle bir belediye tarzını istemediğimizi göstereceğiz. Belediyelerimizi geri istiyoruz ve geri alacağız" ifadelerini kullandı.