Nusaybin’de 2 yıldır zarar tespiti yapılmıyor: TOKİ’ye mecbur bırakmak istiyorlar

  • 09:06 4 Aralık 2018
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin’de 40 bine yakın ailenin yıkılan evleri ve eşyaları için Mardin Valiliği Zarar Tespit Komisyonu’na verdikleri dilekçelere 2 yıldır yanıt verilmiyor. TOKİ’leri istemeyen çok sayıda aile, “Dilekçelere cevap vermeyerek bizi TOKİ’lere mecbur etmek istiyorlar” dedi. 
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2015-2016 yılları arasında yaşanan sokağa çıkma yasakları ve çatışmalardan sonra 6 mahalle yerle bir edildi. 6 bine yakın TOKİ konutunun yapıldığı ilçede, konutların alımı için ailelerden imza istenirken onlarca ailenin imza vermediği öğrenildi. En son yapılan açıklamada, Ocak 2018’de teslim edileceği söylenen TOKİ konutları, üzerinden bir yıl geçmesine rağmen sahiplerine teslim edilmedi. 
 
Çatışmalardan hemen sonra Dicle, Fırat, Abdulkadirpaşa ve Yenişehir mahallelerindeki hasar gören evlerin çevresi tellerle çevrildi. Ailelerin aylarca evlerinin yıkımını teller arkasından izlediği mahallelerde, 2017 yılının Haziran ayında TOKİ temeli atılmaya başlandı. Temel atıldıktan sonra ilçede 40 bine yakın aile, Mardin Valiliği’ne giderek Zarar Tespit Komisyonu’na yıkılan evlerinin ve eşyalarının maddi hasarının ne kadar olduğu yönünde dilekçe verdi. 2 yıl önce verilen dilekçelere halen bir cevap verilmedi. İrtibat bürosunun kurulduğu ilçede ailelerden tapulu ev ve arsaları karşılığında imza alınmaya başlandı. Onlarca aile imza atmayı reddederken, dava açmaya hazırlanan aileler ise verdikleri dilekçeye yanıt bekliyor.
 
‘Bizi imzaya mecbur kılıyorlar’
 
Kendilerini TOKİ’lere mecbur kılmak için zarar tespitinin yapılmadığını ifade eden yurttaşlar, “İmza atmadığımız için de kira yardımı yapılmıyor ve ekonomik olarak zorlanıyoruz, süreci uzatarak bizi imzaya mecbur kılıyorlar” dedi.
 
Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile belediyeye atanan kayyım tarafından yapılan “Konutlar 2018 yılının Ocak ayında teslim edilecek” açıklamasına rağmen çalışması bitmeyen konutların ne zaman teslim edileceği ise bilinmiyor.