‘Ortadoğu'nun çözüm anahtarı Sayın Abdullah Öcalan'ın elindedir’

  • 09:41 4 Aralık 2018
  • Güncel
DİYARBAKIR - DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in eylemine destek olmak amacıyla dün HDP il binasında açlık grevi eyleminde yer alan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, "Ortadoğu'nun huzuru ve çözüm anahtarı Sayın Abdullah Öcalan'ın elindedir. Görüşme sağlanmayana kadar Ortadoğu'da savaş hakim olacaktır" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekilleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve için tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde 8 Kasım'da süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine başlayan Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'e destek olmak amacıyla dün parti il binasında açlık grevi eylemi başlattı. İlk olarak beş kentte başlayan destek eylemleri gün geçtikçe daha çok kentte yayılarak Leyla Güven'in eylemine destekler arttı. Leyla'nın talebinin haklı olduğu ve birçok kesim tarafından "Talebi talebimizdir" denilerek eylemi sahiplenildi. Açlık grevi eyleminde olan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, "CPT ve AİHM daha önce yaptığı açıklamalarında İmralı'da bir tecrit sisteminin olmadığını söylemişti. Bu kesinlikle gerçeği yansıtmayan bir karar ve biz bu kararı tanımıyoruz" şeklinde belirtti.
 
'İlk olarak beş kentte başladı devamı geldi'
 
Grevin 27'inci gününde olduğuna dikkat çeken Dersim, HDP vekilleri olarak, "Leyla Güven'in talebi talebimizdir" diyerek destek amaçlı üç günlük açlık grevi eylemine girdiklerini kaydetti. Dersim, İlk olarak beş kentte bu eylemi yaptıklarını, ilerleyen zamanlarda da başka kentlerin bu eylemleri devraldığını ifade etti. Dersim, "Mersin il örgütümüz iki gün önce polislerce basılarak eylemciler gözaltına alındı. Hem bunları kınamak hem de Leyla Güven'e destek olmak için açlık grevi eylemine girdik" dedi.
 
'CPT raporları gerçekleri yansıtmıyor'
 
Leyla'nın girdiği eylemin PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride yönelik olduğunu vurgulayan Dersim, "Bu tecrit Sayın Abdullah Öcalan şahsında bir topluma ve kadınlara uygulanan bir tecrittir. Tecrit kalkmadan kadınlar, toplumlar ve gençler hiç bir zaman özgürlüğüne kavuşamayacaktır. CPT ve AİHM daha önce yaptığı açıklamalarında İmralı'da bir tecrit sisteminin olmadığını söylemişti. Bu kesinlikle gerçeği yansıtmayan bir karar ve biz bu kararı tanımıyoruz. AİHM'i ve CPT'yi gerçekleri görmeye davet ediyoruz. Yine aynı şekilde CPT'nin İmralı'da var olan tecride ilişkin gerçekleri bir an önce açıklaması gerekiyor" sözlerine yer verdi.
 
'Çözüm süreci bitti, kaos başladı'
 
Bir an önce diyalog yolunun açılması gerektiğini bunun içinde tecridin kalkması gerektiğinin altını çizen Dersim, "Ortadoğu'nun huzuru ve çözüm anahtarı Sayın Abdullah Öcalan'ın elindedir. Görüşme sağlanmayana kadar Ortadoğu'da savaş hakim olacaktır. Çözüm süreci bittiğinde görüldüğü gibi ağır bir savaş ve tecrit devreye girdi. Bir kaos yaşandı. Savaşın son bulması için Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kalkması gerekir. Buradan tüm uluslararası kurumlara sesleniyoruz. Tecridin kalkması, huzurun sağlanması için var olan gerçekleri açıklayıp devreye girin" diyerek çağrıda bulundu.