Bahçesaray'da 200 yıllık ceviz ağaçları kesildi

  • 09:11 5 Aralık 2018
  • Ekoloji
VAN - Bahçesaray'da DBP'li belediye tarafından korunan 200 yıllık ceviz ağaçlarının kayyım atandıktan sonra korumasız kaldığı ve bu yüzden kesildiği öğrenildi. 
 
Van'ın doğal güzelliği ile bilinen Bahçesaray ilçesi yemyeşil coğrafyasının yanında uzun geçen kış ve kar yağışlarıyla da biliniyor. Yılın büyük bir kısmında kar yağışı nedeniyle yolları kapandığı için halk arasında "9. Gezegen" olarak tabir edilen Bahçesaray'da bugünlerde doğa katliamı gerçekleşiyor. 
 
'DBP'li belediye koruyordu' 
 
Edinilen bilgilere göre, belediyeye atanan kayyım Mezra Şaxa köyünde bulunan 200 yıllık 60 tane ceviz ağacını korunmasız bıraktığı için ağaçlar köylüler tarafından kesiliyor. Yöre halkı, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) bünyesinde olan belediyelerin sürekli köyleri dolaşarak ağaçların kontrolünü yaptığını ve bekçilerin nöbet tuttuklarını dile getirdi. Çevre köylerden yurttaşlar, Mezra Şaxa köyünde kalan bazı insanların bu ağaçları gizlice kestiğini iddia ederek, "Ceviz ağaçları kökten kesildiği için bir daha yeşermiyor. Ağaç kesmeyi kendilerine bir meslek olarak görüyorlar. Kayyımdan önce belediye ağaçları koruyordu ama şu anda doğa resmen kayyım tarafından katlediliyor" dedi.