Maxmurlu kadınlar: Erdoğan’a asla boyun eğmeyeceğiz

  • 10:28 15 Aralık 2018
  • Güncel
MAXMUR-TSK’nın Maxmur ve Şengal’e dönük yaptığı hava saldırısına tepki gösteren Maxmurlu kadınlar, “Bu konsept Kürt halkını yok etmeye dönük bir konsepttir. Sonuna kadar direneceğiz ve Erdoğan’a asla boyun eğmeyeceğiz” dedi. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 13 Aralık’ta Maxmur Rüstem Cudi Kampı’na hava saldırısı sonucu 4 Maxmurlu yaşamını yitirdi. Hava saldırısının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Dün akşam operasyonlarımızı yaptık. Gerisi gelecektir” dedi. Tayyip Erdoğan ayrıca Fırat’ın doğusuna müdahale konusunda ‘yeteri kadar zaman kaybedildiğini, tek bir günlük gecikmeye dahi tahammül olmadığını’ kaydetti. Tayyip Erdoğan’ın söylemlerine ve yaşanan saldırıya tepki gösteren Maxmurlu kadınlar, tüm saldırılara karşı direneceklerini ve ayakta duracaklarına vurgu yaptı. 
 
'Her saldırıda daha da güçleniyoruz’
 
Maxmur Rüstem Cudi Kampı Eşbaşkanı Rustem Fîlîz Bûdak, tüm saldırılara karşı Maxmur halkının direneceğini kaydetti. Filiz, “6 Kasım 2017 tarihinde özsavunma birliklerine karşı Türk devleti tarafından saldırı düzenlendi. Bu yapılan saldırı planlı bir saldırıydı. Irak devletinin bu saldırılara karşı sessiz kalmaması gerekiyor. Maxmur halkı 25 yıldır baskıcı politikalara karşı direniyor. Baskıcı güçler daima Maxmur halkını dağıtmak istiyor. Fakat buradaki halkımız her daim tüm saldırı ve baskılara karşı direnişini sürdürmüştür sürdürmeye de devam edecektir. Her saldırı yapıldığında daha da güçleniyoruz. Şehitlerimizden dolayı başımız diktir ve sonuna kadar onların mücadelesini yürüteceğiz” dedi. 
 
'Bu saldırılar Kürt halkını yok etmeye dönüktür’
 
Filiz, bu konseptin Kürt halkını yok etmeye dönük olduğunun altını çizerek, "Dört parça Kürdistan’ın üzerinde saldırılar var. Türk devleti uluslararası güçlerin sessizliğinden güç alıp saldırıları yapıyor. Bu sessizlik son bulsun ve net bir tavır ortaya konulsun. Her dönem Kürtler üzerinde saldırılar gerçekleşiyor. Bunların başında da Rêber Apo’ya dönük yapılan uluslararası komplo geliyor. Diğer tüm saldırılar da buna bağlı olarak gelişiyor. Maxmur halkı her dönemden daha fazla ayakta ve daha kızgındır. Bize asla geri adım attıramazlar. Erdoğan’ın söylemlerine ve kendisine asla boyun eğmeyiz” diye konuştu. 
 
'Bu zulmü ve hakareti asla kabul etmeyeceğiz’
 
Filiz’in ardından konuşan bir diğer kadın Hatun Demir de, “Türk devletini lanetliyoruz. Bu zulüm ve hakareti asla kabul etmeyeceğiz. Erdoğan bir katliam gerçekleştiriyor. Biz zaten Türk devletinin zulmünden kaçıp bu kampa geldik. Hala durmuş değil saldırılar yapıyor. İnşallah Erdoğan’ın oğlunun da cenazesi Erdoğan’a gider. Bu katliama asla sessiz kalmayacağız. Kürtler olarak birlik olup bu zulme karşı durmalıyız. Kürtlere yapılan bir zulüm var ve tüm dünya buna karşı kör, sağır ve dilsizi oynuyor. Direnişimizle bu saldırıları kabul etmeyeceğimizi göstereceğiz ve Erdoğan’a asla boyun eğmeyeceğiz" ifadelerine yer verdi.