Gözaltında da eylemimizi sürdürdük: Leyla'nın talebi talebimizdir

  • 09:01 16 Aralık 2018
  • Güncel
VAN - Van'da açlık grevine giren ve gözaltına alınan TJA'lılar gözaltında da eylemlerini sürdürdüklerini belirterek, "Tüm yönelimlere rağmen eylemlerimiz sürecek. Leyla'nın sözü sözümüz, talebi talebimizdir" dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevine giren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in eylemi 39'uncu gününe girdi. Leyla'nın eyleminin 33. gününde Vanlı kadınlar, Barış Anneleri ve Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri 3 günlük açlık grevi eylemi başlattı. Ancak eylemin ikinci gününde sabaha karşı düzenlenen baskınla 14 TJA aktivisti gözaltına alındı. Kadınlar savcılık ifadeleri alınmadan serbest bırakıldı. Ancak açlık grevine başlayan ikinci gruptan da 10 kişi baskın düzenlenerek gözaltına alındı. 
 
'Kamuoyu oluşmasını engellemeye çalışıyorlar'
 
İlk grupta gözaltına alınıp serbest bırakılan TJA aktivistlerinden Neslihan Şedal, Leyla'nın eylemini selamladıklarını söyleyerek, "Leyla Güven'in eylemi dünyanın birçok yerinde karşılığını buldu. Bu eyleme dönük operasyonlar kamuoyunun oluşmasını engellemek amaçlıdır. Her yapılan yönelime karşı açlık grevi eylemini farklı grupların devralması bu yönelimleri boşa çıkarmıştır. Leyla yoldaşımızın talepleri yerine gelene kadar kadınlar olarak Leyla Güven ile birlikte olduğumuzu belirtmek istiyorum" diye konuştu. 
 
'Eylemimizi gözaltında da sürdürdük'
 
Gözaltına alınanlardan Eylem Öklü ise en meşru haklarını kullandıklarını belirterek şunları söyledi: "Devlet her zaman olduğu gibi yine biz kadınlara yöneldi. Greve başladığımızın ikinci gününde sabah baskınıyla gözaltına alındık ancak eylemimizi gözaltında da sürdürdük. Gözaltına alındığımızda aramızda Barış Anneleri de vardı. Medya 'teröristler' olarak haber yaptı. Amed'de yapılan baskında anneler yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Eylemlerimiz devam edecek. Leyla Güven'in sözü bizim de sözümüzdür, talebi bizim de talebimizdir. Yılmayacağız, her zaman var olacağız" dedi.
 
'Leyla'nın sözü sözümüzdür' 
 
Dilan Yıldız da TJA aktivistleri olarak Leyla Güven'i selamladıklarını ifade ederek "Barış anneleri, TJA aktivistleri medyaya 'terörist' diye verildi. Madem öyle neden savcılığa bile çıkarılmadan serbest bırakıldık. En barışçıl eylemdir grev. Kendini ifade edemediğin zaman greve başlarsın. Eylemlerimize her mecrada her zaman devam edeceğiz. Leyla Güven yalnız değildir. Sözü sözümüz, talebi talebimizdir" dedi.