Mardin Cezaevi'nde tutsakların birbirleriyle görüşmeleri yasak!

  • 09:04 16 Aralık 2018
  • Güncel
MARDİN - Son süreçte sürekli soruşturma ve baskılar ile gündeme gelen Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde iç görüşmelere cezaevi idaresi tarafından gerekçesiz bir şekilde izin verilmediği öğrenildi.
 
Son aylarda sürekli baskı ve keyfi soruşturmalar ile gündeme gelen Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde yönetimin gerekçesiz bir şekilde iç görüşleri yasakladığı öğrenildi. Son olarak açlık grevine giren kadınlara soruşturmanın açıldığı cezaevinde bir aydır tutsakların iç görüş yapamadığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. 
 
İç görüşlere izin yok!
 
Cezaevinde tutsakların aileleri ve avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajda, iç görüşlere gerekçesiz bir şekilde izin verilmediği aktarıldı. Cezaevi yönetiminin herhangi bir neden olmadan yasakladığı, iç görüşlerin haftalardır yapılamadığını dile getiren tutsaklar, durumun düzeltilmesi gerektiği çağrısında bulundu.
 
Avukat görüşü ses ve görüntülü kayda bağlanmıştı!
 
Yaşanan süreç ile birlikte baskıların gün geçtikçe arttığı cezaevinde daha önce de avukat görüşünde kamera görüntüsü ve ses kaydı alınması nedeniyle tutsaklar aylarca avukat görüşüne çıkmamıştı.  Avukatların itirazına rağmen cezaevi yönetimi alınan karardan geri adım atmamıştı.
 
Kadın tutsaklara askerlerin yanında ' İnce arama' dayatıldı!
 
Son olarak Nusaybin davası için gelen tutsakların savunmalarına cezaevi tarafından el konulmuş ve geri verilmemişti. Yine duruşma için gelen kadın tutsaklara da cezaevinde bulunan askerlerin gardiyanlara "Bizim yanımızda ince arama yapacaksınız" dediği öğrenildi. Askerlerin yanında kendilerine arama yapmalarına izin vermeyen tutsakların önce duruşmaya çıkmayı reddettikleri sorunun tutsaklar tarafından çözüme kavuşmasının ardından duruşma için cezaevinden çıktıkları öğrenildi.