Çaldıran'da kayyımdan sonra köyler unutuldu!

  • 09:02 17 Aralık 2018
  • Güncel
VAN - Çaldıran'da DBP'li belediyenin köyler için başlattığı birçok çalışma, kayyım atandıktan sonra yarım kaldı. Köy yolları çamur içinde kalırken, kadınlar "Seçtiğimiz belediyeyi geri istiyoruz" dedi. 
 
Van'ın Çaldıran ilçesinde Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyeye kayyım atandıktan sonra köyler unutuldu. Yukarı Salman köyünde yaşayan kadınlar, hiçbir yetkilinin köylerine gelmediğini ve ihtiyaçlarına dair hiçbir çalışma yapılmadığını söyledi. Köyde yaşayanlardan Deniz Dağdemir, ilçenin en kalabalık köyü iken şimdi hayalet köye döndüklerini kaydederek, "Belediyelerimize el konulduktan sonra resmen hayalet köye dönüştük. Kayyımdan önceki belediyelerle sürekli iletişim halindeydik, sorunlarımız, ihtiyaçlarımız ve isteklerimiz yerine getiriliyordu. Çaldıran'ın 99 köyü var ve en kalabalık köy bizim köydür. Burada hiçbir çalışma yürütülmediğine göre diğer köylerde de yoktur" dedi. 
 
'Belediyemizi geri istiyoruz' 
 
DBP'li belediyenin yapımına başladığı yolun da yarım kaldığını ifade eden Deniz, "Özellikle kışın Çaldıran çok yağışlı oluyor. Bu sebepten yollar buz tutuyor ve araçlar kayıyor. Belediye başkanımız söz vermişti, köyde fırın yapılacaktı, soğuk havaya karşı halı yıkama yeri yapılacaktı. Kayyım atandıktan sonra bütün çalışmalar yarıda kaldı. Belediyelerimizi geri istiyoruz" diye konuştu. 
 
'Kayyımdan bir beklentimiz yok' 
 
Köy sakinlerinden Seher Elma ve Ayşe Demir ise, kayyımdan zaten bir beklentileri olmadığını ifade ederek, kayyımdan önce belediyenin her sorunlarıyla ilgilendiğini, yetkililerin gelip gitmesinin dahi kendileri için önemli olduğunu dile getirdi.