Silvan halkından kayyıma: 31 Mart’ta belediyeden göndereceğiz

  • 09:09 17 Aralık 2018
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Silvan Belediyesi’ne atanan kayyımın 2 yıldır hiçbir icraatının olmadığını belirten yurttaşlar, “Düzgün yollarımızı bile bozdular. Sandıklarda hak ettikleri cevabı verip belediyeden göndereceğiz” dedi. 
 
Olağanüstü Hal (OHAL) ilanının ardından Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) seçimle kazandığı 102 belediyeden 95’ine kayyım atandı. Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı belediyeye de kayyım atanmasıyla birlikte çok sayıda çalışan işten çıkarıldı ve belediye bünyesinde çalışma yürüten Meya Kadın Merkezi kapatıldı.
 
Kayyımın 2 yıldır ilçede hiçbir çalışma yürütmediği Silvan halkı tarafından ifade edilirken, belediyenin karakol olarak kullanıldığına dikkat çekildi. 
 
‘Belediyeye girene kadar 50 polisi geçmemiz gerekiyor’
 
Silvan’da yaşayan Asiye Şimşek, 31 Mart 2019 seçimlerinde kayyımı Silvan’dan göndereceklerinin altını çizerek, “İstemediğimiz halde ‘halk sizden şikayetçi’ diyerek bizim seçtiğimiz başkanları tutuklayıp yerine kayyım atadılar. Madem halkın istemediğini söylediniz o zaman gelip bir sorsaydınız istiyor muyuz istemiyor muyuz diye. Biz seçtiğimiz kimseden şikayetçi değildik. Şikayetçi olsak genel seçimde en fazla oyu AKP alırdı ama HDP aldı. Bizim üzerimizden kendi zulümlerini meşrulaştırmasınlar. Biz yine direnerek, mücadele ederek, sandıklara giderek kendi istediğimiz kişiyi başkan yapacağız. Kayyım 2 yıldır burada hiçbir çalışma yapmamış. Düzgün olan yollarımızı bile bozdular, yolda yürüyemiyoruz çamurdan. Belediyenin içine girip bir su faturasını bile ödeyemiyoruz, belediyeye girene kadar 50 polisi geçmemiz gerekiyor” dedi.  
 
Belediyecilik anlayışının bu şekilde olmadığını ve belediyelerin halkınsa halkın neden belediyeye özgürce giremediğini soran Asiye, “Her tarafa Türk bayrağı asmışlar. Bizim bayrakla sorunumuz yok, bu bilinçli yapılıyor. Sanki burayı fethetmişler de her yere bayrak asıyorlar. Gözümüze sokuyorlar. Assınlar bayrakları, hiç sorun değil. 500 metrelik bayrak da assalar biz aslımızdan, inancımızdan, dilimizden vazgeçmeyeceğiz. Seçimlerde kimi istersek onu seçeceğiz” ifadelerini kullandı.  
 
‘İş yapmayan, para çalanları ilçemizde istemiyoruz’
 
2 yıldır belediyede hiçbir çalışma yürütülmediğine dikkat çeken Remziye Kılıç, köy yollarının yanı sıra ilçe merkezinde bulunan cadde ve yolların da aylardır bozuk olduğuna değindi. Remziye, Silvan’daki yasakların ardından her tarafta kontrol noktalarının kurulduğunu dile getirerek, “Polis noktası olmasa bile gece gündüz 5 dakikada bir, zırhlı araçlarla merkezi geziyorlar. İnsanların rahat bir nefes almasına izin vermiyorlar. Her tarafımız beton, akşam saat 18.00’dan sonra sokağa bile çıkamıyoruz. Sırf bu yüzden bile olsa kayyım istemiyoruz. Onlar kafamızı da ezse biz onları o belediyeden göndereceğiz. Zorla güzellik olmuyor, istemiyoruz. İş yapmayan, para çalanları, yalancıları istemiyoruz ilçemizde. Onurlu her Kürdün sandıkta bunlara cevap vermesi gerekiyor. Bize yaşatılanların hesabını sormalıyız” diye konuştu. 
 
‘Silvan’da AKP sınıfta kaldı’
 
“Ölümden öte köy yok” diyen Fatma Kaya ise, ucunda ölüm dahi olsa direneceklerini söyledi. Fatma, Silvan’ın 2 yıldır toparlanamadığına işaret ederek, şöyle dedi: “Belediyeler bizdeyken böyle değildi. Şimdi hem madde bağımlılığı artmış hem de tecavüz olayları artmış. Kimse kimsenin kapısını çalmıyor. Silvan komşuluk konusunda en iyi ilçeydi ama şimdi komşularımızla bile mesafeliyiz. Zaten çoğu komşumuz, çatışmalardan sonra evleri yıkıldı diye Silvan’dan gittiler, kalanlar da sessiz sedasız yaşıyor ama bu değişecek. Birlikte değiştireceğiz. Alnımız aktır, yolumuz açıktır. Silvan’da AKP sınıfta kaldı, bunu artık kabul etsinler. Biz kazandık, biz kazanacağız. Sandıklarda onlara hak ettikleri cevabı verip belediyeden göndereceğiz.”