Cudi eteklerinde üretilen katkısız tahine ilgi yoğun

  • 09:05 18 Aralık 2018
  • Emek/Ekonomi
ŞIRNAK - Cudi Dağı eteklerinde bulunan ocakta el emeği tahin yapan Emina Bayat, katkısız ve lezzetli tahinlerine yoğun ilgi gösterildiğini belirtti. 
 
Marketlerdeki raf ömrü uzun gıdaların sağlığa zararları öğrenildikçe katkısız, el emeği ürünlere olan ilgi daha da artıyor. Modernitenin ellerinden almaya çalıştığı doğal yaşam için direnen kadınlar, hala köylerinde en sağlıklı gıdaları üretmeye devam ediyor. Şırnak’a 5 kilometre uzaklıkta bulunan Cudi Dağı eteklerinde küçük bir ocakta yapılan el emeği tahine ilgi yoğun. 
 
7 yıldır geçimini tahinle sağlıyor
 
Susamları önce kurutan daha sonra ısıtıp makinesine atan Emina, 7 yıldır bu işi yapıyor. Kerpiçle yapılan küçük üretim alanında sabahtan akşama kadar çalışan Emina, geçimini de tahinden sağlıyor. Ustalaştığı işini devam ettirirken bir yandan da yapımını anlatan Emine, ocaktaki susamları kurutup ısıtıyor. 2 kişi kaldıkları ocakta yaz kış çalıştıklarını kaydeden Emina, “Geçmişte büyüklerimiz de bunu yapardı. Zaten yerimiz çok eskiden kalma topraktan yapılmış bir yer. Biz de burada büyüklerimizin geleneklerini devam ettiriyoruz. İşimiz biraz zor ve yorucu ama insanlar burada el emeği ile yapılan tahine büyük değer veriyor ve çok ilgi gösteriyorlar” diyor. 
 
‘Elde yapıldığı için daha temiz ve sağlıklı’
 
Sadece Şırnak değil farklı kentlerden insanların tahin almak için geldiğini ifade eden Emina, “Halk çok yoğun ilgi gösteriyor. Gelen insanlar da ‘iyi ki yapıyorsunuz’ diyorlar. Her yerden gelip alıyorlar. Halkımız için daha taze ve sağlıklı olduğu için gelip yapıyoruz. Bu tahin her şeye iyi geliyor. Bu işi bırakmaya da niyetim yok. Kendi kendime öğrendim yapmayı. Çocukluğumdan beri biliyorum zaten” diye anlatıyor. 
 
‘Buradan kazandığımla çocuklarımı büyütüyorum’
 
Şırnak’ta sokağa çıkma yasağı sürecinde evinin yıkıldığını ve mahallesine bir daha adım dahi atamadığını söyleyen Emina, yasağın kalkması ardından İkizce köyüne yerleşmek zorunda kalıyor. 9 çocuğuna yaptığı işle bakan Emine, tahinin kilosunu 36 TL’den satıyor.