Şimdi kendi ayakları üzerinde duran bir Songül var!

  • 09:06 18 Aralık 2018
  • Yaşam
VAN - Gürpınar'da DBP'li belediyenin açtığı Kadın Yaşam Merkezi'nde çalışmaya başlayarak evden dışarı adım atan Songül Ayşin, şimdi kendi dükkanını işletiyor. Daha önce çarşının yolunu dahi bilmeyen Songül, "Şimdi kendi ayakları üzerinde duran bir Songül var" dedi.  
 
Demokratik Bölgeler Partisi'ne (DBP) ait belediyelerin kadın özgürlükçü ve eşit temsiliyeti esas alan politikaları, binlerce kadının hayatında önemli adımlar atmasını sağladı. Birçok kadın belediyelerin açtığı merkezlere giderek hem sosyalleşti hem de meslek edindi.
 
Songül Ayşin, DBP'li Gürpınar Belediyesi'nin kayyım atanmadan önce açtığı Kadın Yaşam Merkezi'ne giderek orada çalışmaya başladı. Evde oturduğu zamanlarda sosyal bir çevresi olmayan Songül, çalışmaya başladıktan sonra kendine güveninin arttığını ve cesaretlendiğini anlattı.
 
'Çocuklarımı okutmak istiyordum' 
 
Kadın Yaşam Merkezi açılınca oraya gidip el işi yapıp sattıklarını söyleyen Songül, "Kayyım atandıktan sonra bir süre daha İŞKUR'a bağlı çalışmayı sürdürdüm. Daha sonra gönüllü çalışmamızı istediler. 2 üniversite, 2 de lise okuyan çocuğum var onları okutmak istiyordum. Eşimin aldığı maaş bize yetmiyordu. O yüzden oradan ayrıldım. Fakat çalışmayı bırakmadım. Giyim mağazasında tezgahtar olarak çalışmaya başladım. Oradaki esnaf arkadaşlar, benden ücret karşılığı yemek yapmamı istediler. Sabah saat 04.00'da kalkıp yemekleri yapıyordum. Hem tezgahtarlık yapıyordum hem de öğle arası yaptığım yemekleri satıyordum" diye belirtti.
 
'Şikayet ettiler ama pes etmedim'
 
Bir ay boyunca 2 işi bir arada yapan Songül, işlerinin büyümesiyle bir yer açma fikrinin oluştuğunu söyledi. Songül, şöyle devam etti: "Yemeklerim duyuldukça işlerim büyüdü. Tüm kurumlardan yemek istemeye başladılar. Sonra kendime bir yer açmaya karar verdim. Babamın bir dükkanı vardı. İlk etapta orada çalışmaya başladım. Dükkanı boyadım, temizledim ama çevre esnaflar, ruhsatsız olması gerekçesiyle beni şikayet ettiler. Başka bir dükkana gittim orada da şikayet ettiler. Daha sonra başka bir dükkana gittim yine şikayet ettiler. Pes etmedim. Belediyeye her defasında başvurdum en sonunda başvurum kabul edildi ve şu an işlettiğim dükkanı açtım." 
 
'Kadınlar evde oturmasın'
 
Bu işin çocukluk hayali olduğunu aktaran Songül, hayallerini gerçekleştirdiği için mutlu olduğunu dile getirdi. Şuan 4 kadınla birlikte çalışan Songül, "Hepimiz arkadaş gibiyiz. Bu iş tek başına olacak bir iş değil. Kadınlarla birbirimize destek oluyoruz. Kadınlar kesinlikle evde oturmasınlar. Ekonomik özgürlüğünü kazansın. 20 senedir Gürpınar'da oturuyorum ama eskiden çarşının nerede olduğunu bile bilmezdim. O kadar senem boşuna gitmiş. Eski Songül'le şimdiki Songül arasından dünya kadar fark var. Eskiden birilerinden minnet eden bir Songül vardı şimdi kendi ayakları üzerinde duran bir Songül var. Artık hayatta bir sözüm var. Önceleri kendimi işe yaramaz hissederken şimdi her şey daha iyi" ifadelerini kullandı.