Hakkarili kadınlardan seçim komisyonuna yoğun başvuru

  • 09:07 18 Aralık 2018
  • Siyaset
HAKKARİ - HDP Hakkari İl Seçim Komisyonu’nda yer alan Melek Demirci, kadınların eşbaşkanlık ve meclis üyeliği için kent merkezi, ilçe ve köylerden yoğun başvuru yaptığını belirterek, “Kadınlar gasp edilen belediyelerini geri alacak. Kadınlarla değişecek” dedi. 
 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçim takviminin resmi gazetede yayınlaması ile birlikte her bölgede seçim komisyonları kuran Halkların Demokratik Partisi (HDP), seçim çalışmalarının da startını verdi. Hakkari İl Seçim Komisyonu’nda yer alan Melek Demirci, kadınların yoğun başvurularının olduğunu belirterek, “Kadınlar gasp edilen belediyelerini geri alacak” dedi. 
 
‘Eşbaşkanlık noktasında da başvurular var’
 
Hakkari’de bir ay önce komisyonun oluşturulduğunu ve şuanda aday adaylık başvurularını aldıklarını dile getirerek, “Kadınların siyasette yer alabilmesi önemlidir. Eşbaşkanlık sistemi yıllardır verilen kadın mücadelesi ve kadın emeğinin karşılığıdır. Bizler bunu değerli görüyoruz. Biliyoruz ki eril zihniyetin kadın mücadelesini ve emeğini hiçleştirme ve bitirme yönünde girişimleri var. Bu yaşamın her alanında görülmüştür. Yalnız özelde Hakkarili kadınlar olarak bunu kırma çabası içerisindeyiz. Başvuran kadın arkadaşların talepleri de bu yönlüdür. Başvuranların hemen hepsi genç kadınlardan oluşuyor. Eşbaşkanlık noktasında da başvuran kadın arkadaşlarımız var. Kadınların eşbaşkanlığa birbirlerini teşvik etmesi, cesaret vermesi, özgüven ve dayanışmaları HDP açısından önemli ve değerlidir” dedi. 
 
‘Kar kış demeden her yerden gelip başvuruda bulunuyorlar’
 
Eşit temsiliyet ve kadın belediyeciliğini esas aldıklarını kaydeden Melek, halkın da bunu benimsediğini söyledi. Melek, “Yıllardan beri bu coğrafyada verilen kadın emeği görmezlikten geliniyordu. Ama HDP ile beraber kadın emeği ve kadın mücadelesi büyüdü.  Türkiye’de şüphesiz, toplumsal barışı sağlayacak olan kadınlardır. Hakkari merkez, ilçe ve köylerde kadınlar kar kış demeden, il binamıza gelerek başvuruda bulunuyorlar. Başvuran kadınların hemen hepsi ‘biz seçilmezsek de çalışmalarda yer almak istiyoruz’ diyorlar. Bu gerçekten bizler açısından önemli ve anlamlıdır” diye konuştu. 
 
‘Kadınlarla değişecek’
 
“Kadınlar toplumsal kurtuluşun HDP ile mümkün olacağını bildiği için tercih ediyorlar” diyen Melek, başvuruların bugün son olduğunu ekledi. Melek, “Kadınlar belediyelere sahip çıkarak, büyük mücadeleler sonucu var ettiği emeklerini yeniden kazanacaktır. Kadınlarla değişecek” dedi.