‘En sağlıklı sürme ismid taşı ile yapılıyor’

  • 09:04 19 Aralık 2018
  • Yaşam
VAN - İran’ın İsfahan kentinden gelen “ismid taşı”nı demir havanda döverek sürme yapan Hafsat Abi, taşın göz sağlığı için faydalarını anlattı. 
 
Kadınların geçmişten bu yana kullandığı ve hiç eskimeyen sürme, en iyi İran’ın İsfahan kentinden gelen “ismid taşı” ile yapılıyor. Sürme yapma geleneğini sürdüren kadınlar, “ismid taşı”nı demir bir havanın içinde döverek toz haline getiriyor. 
 
Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hisar mahallesinde sürme yapan Hafsat Abi, “İsmid taşı sadece güzel göstermiyor gözlere ilaç olarak da kullanılıyor. Şimdikiler ismid taşının özelliğini, önemini bilmezler kullanmaları gereken asıl sürme İran’dan gelen ismid taşıdır” dedi
 
‘Baş ağrısını giderir’ 
 
“İsmid taşı”nın özelliklerinden bahseden Hafsat, “Siyah sürme taşıdır. İsfahan’dan getirilir. En iyisi budur. Mağrib (Fas) tarafından da getirilir. En kalitelisi çabuk ufalanan, parçaları parlak, içinde kir bulunmayıp düz, pürüzsüz olandır. Göze fayda verip, güçlendirir. Göz sinirlerine destek verir ve sağlıklı olmalarını sağlar. Yaraları temizler, ince sulu balla sürme göze sürüldüğü zaman baş arısını giderir” diye konuştu. 
 
‘Şimdi kullanılan makyaj malzemeleri zararlı’ 
 
Geçmişten günümüze devam eden “ismid taşı” geleneğini anlatan Hafsat, şöyle dedi: “Baharatçılarda ve Van’ın İran Çarşısı’nın yanı sıra birçok yerde satılıyor. İsmid taşını getirip ‘hawın’ dediğimiz çok ağır bir demir tasta döverek toz haline getiriyoruz. İsmid taşının kaliteli olduğunu taşı dövdükten sonra toz sürmenin sim gibi parlamasından anlarız. Eskiden makyaj olarak sadece ismid taşından yapılan sürmeyi kullanıyorduk. Şimdiki genç kadınlar sahte ve zararlı makyaj türünden kalemler kullanıyor. Bu gözlere zarar verebilir.”