Semt Pazarı'ndaki kadınlardan tepki: Belediye gelsin görsün halimizi!

  • 09:10 19 Aralık 2018
  • Yaşam
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Jiyan Semt Pazarı çalışanı kadınlar, pazar kurdukları yerde oluşan su birikintisine tepki göstererek, belediyeye defalarca şikayette bulunmalarına rağmen 2 yıldır bu durumun devam ettiğini söyledi. 
 
Diyarbakır'da 2013 yılında kurulan Jiyan Semt Pazarı, her hafta bir yerde tezgah açarak pazar kuruyor. Haftanın bir günü de Bağcılar Mahallesi'nde pazar kuran kadınlar son 2 yıldır belediye ile sorun yaşıyor. Yağmur yağdıktan sonra pazarın kurulduğu cadde sular altında kalıyor ve kadınlar pazar kurmakta zorlanıyor. Geçen hafta da aynı durumu yaşayan kadınlar, dün sabah pazar kurmaya gittiklerinde yine su birikintisiyle karşılaştı. Önce belediyeye haber vermelerine rağmen kimsenin gelmemesi üzerine kendi imkanları ile suyun belli bir bölümünü temizleyen kadınlar, tezgahlarını suu birikintisinin üzerine açtı. Esnaf kadınlar kadar müşterilerin de durumdan şikayetçi olduğu gözlemlenirken, çok sayıda kadının bu durumdan dolayı hastalandığı da belirtildi. 
 
'Bu suyun içinde nasıl iş yapalım'
 
Semt pazarında esnaf olan Esra Ayaz, 2 yıldır bu sorunu yaşadıklarının altını çizerek, belediyenin buna bir çözüm üretmediğine işaret etti. Müşterilerin de bu durumdan rahatsız olduğuna değinen Esra, "Geçen hafta da geldiğimizde her yer su altındaydı, eşyalarımızı dahi indiremedik. Belediyeyi arayıp söyledik gelip bir şey yapmadılar. Biz de ön caddeye kurduk pazarı, zabıta gelip ceza yazmakla tehdit etti. Oraya kurmak yasakmış. Ee biz insan değil miyiz, bu suyun içinde nasıl iş yapalım" diye sordu. 
 
'Su yüzünden çalışamıyoruz'
 
Jiyan Semt Pazarı Dernek Başkanı Xezal Tunç, daha önce defalarca kez belediyeye şikayette bulunduklarını belirterek, bu durumun görmezden gelindiğini söyledi. Belediyenin bugüne kadar hiçbir çalışma yapmadığına değinen Xezal, "O kadar söylememize rağmen bir şey yapmıyorlar. Bir yağmur gideri yok caddede, o nedenle bütün yağmur suyu caddenin üzerinde birikiyor. Eskiden burası topraktı, biz ısrar edip dayattık diye getirip buraya asfalt döktüler. Yoksa burada asfalt yol bile yoktu. Burada kadınlar çalışıyor ve belediye bunu çok iyi biliyor. Sadece biz değil gelen müşteri de mağdur oluyor. Dizimize kadar suya batıyoruz. Sabah arkadaşlarla beraber suyu temizlemeye çalıştık ama yine de su var. Taşların üzerinden gidip geliyoruz. Bu durumdan çok rahatsızız, bir an önce bir çözüm bulunsun" diye konuştu. 
 
'Defalarca kez aradık, gelen olmadı'
 
Gurbet Güler de durumdan rahatsız olduklarına değinerek, "Belediye bizi ciddiye almıyor. Kendi gözünüzle görüyorsunuz ne halde olduğumuzu, biz daha ne diyelim. Yazık değil mi, biz de ekmeğimizi kazanmaya çalışıyoruz. 2 yıldır hep aynı sorunu yaşıyoruz. 2 yıldır bir yağmur gideri yapılmadı. Bu sabah da defalarca aradık ama hala kimse gelip bu suyu temizlemedi. Biz kendimiz temizledik" diye ifade etti. 
 
'Onlarca arkadaşımız hastalandı'
 
Esnaflardan Çiçek Aktay,  "Ben günlerdir hastayım. Geçen hafta geldiğimizde de böyleydi, suyun içinde gidip geldik, soğuk aldım. Sadece ben değil onlarca arkadaşımız hastalandı. Bazıları bu hafta pazara bile gelmedi. Sabahtan buradayız ama bu su yüzünden müşteri bile gelmiyor. Ekmeğimizle oynuyorlar. Kaç kere şikayet ettik ama hiç bir şey yapılmıyor. Sürekli 'tamam deyip oyalıyorlar bizi" diye tepki gösterdi.