Devletin Hakkari'deki tek 'yatırımı' cami!

  • 09:02 20 Aralık 2018
  • Güncel
Zeynep Durgut 
 
HAKKARİ - Hayvancılık ve sınır ticareti ile uğraşan Hakkari halkının bu iki geçim kaynağı da elinden alınırken, halk işsizlikle karşı karşıya. TÜİK verilerine göre, kent ekonomisinin büyütülmesi adına herhangi bir adımın atılmadığı Hakkari’ye 477 cami yapıldı. 
 
Hakkari'de yıllardır en ufak bir istihdam alanı yaratılmazken, halkın başlıca geçim kaynağı olan hayvancılık ve sınır ticareti yasaklar nedeniyle bitme noktasına geldi. Yayla yasakları ve yemlere yapılan zamlar hayvancılığı vururken, sınır kapılarının kapatılmasıyla da ticaret durdu. Halk işsizlikle karşı karşıya bırakılırken, Hükümet yetkilileri ise vaatler vermeye devam ediyor. Daha önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hakkari'ye 390 milyonluk ve 4 bin 500 kişinin istihdam edileceği bir fabrika kurulacağı sözünü vermişti ancak devletin Hakkari'deki  tek yatırımı cami yapmak oldu. 
 
TÜİK istatistiklerine göre, cami varlığı bakımından iller sıralamasında Hakkari 477 cami ile 11. sırada yer aldı. İl ve ilçelerde yapılan her bir camiye milyonlarca para harcandı. En son 2015 yılında temeli atılan 9 kubbeli, 2 minareli ve asansörlü 3 bin kişilik yeni Ulu Cami'ye 5 milyon TL harcandı. 
 
'Göz boyamaktan vazgeçsinler' 
 
Devletin Hakkari ekonomisini büyütmek adına herhangi bir adım atmadığını belirten ancak güvenlik nedeniyle ismini vermek isteyen bir yurttaş, "Osmanlı zihniyetinin devamı olarak tepelere cami yapıyorlar. Hakkari, çok zengin bir coğrafyaya sahipken ekonomik olarak yoksullaştırılmak isteniyor. Camiler yapılır elbet kimse buna karşı değil ama bugüne kadar herhangi bir ekonomik destek sağlanmadı. İhtiyaçtan çok fazla cami yapıldı. Hangi dinde bu kabul edilir? Süslü bir şekilde yapılan camiler Allah katında da günahtır. Bir camide asansörün olması fazla değil midir? Göz boyamaktan vazgeçsinler" diye tepki gösterdi.