Çocukları elinden alınan Fatma’ya 1 yıl 10 ay ceza

  • 09:04 20 Aralık 2018
  • Hukuk
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - Boşandıktan sonra kendisinden alınan 4 çocuğu daha sonra Fatma H.’nin haberi olmadan yetiştirme yurduna verildi. Boşandığı Ecevit Ç.’nin 2 kez çocukları kendisinden aldığını ve yurda verdiğini belirten Fatma’ya mahkeme heyeti, "Aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüklerini yerine getirmediği" gerekçesiyle 1 yıl 10 ay hapis cezası verdi.
 
Diyarbakır’da 2014 yılında boşanan Ecevit Ç. (39) ile Fatma H. (37) hakkında yaşları 8 ile 16 arasında değişen D.Ç. (8), A.Ç. (9), H.Ç. (13), M.N.Ç. (16) isimli çocuklarına bakmadıkları gerekçesiyle açılan davada 1’er yıl hapis cezası ve 39 TL yargılama giderine hükmedildi.
 
Boşanma davasında çocukların velayeti verilen Fatma H., çocuklarıyla birlikte Adana’ya yerleşti. Daha sonra çocukları Fatma’dan alan Diyarbakır’daki Ecevit Ç., 2015 yılında Diyarbakır Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne dilekçeyle başvurarak, 4 çocuğunun olduğunu, çocuklarının 2’sinin engelli olduğunu, kalıcı bir yerlerinin olmadığını ve geçici olarak ağabeylerinin yanında kaldığını söyledi. Ecevit Ç., Fatma’nın çocukları bıraktığını ve çocuklarına bakamadığını öne sürerek, ekonomik olarak yardım edilmesinin bir anlam taşımadığını, bu nedenle çocuklarının bakımı için Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) yurduna verilmesi talebinde bulundu.  
 
4 çocuktan 2’si engelli
 
Bunun üzerine harekete geçen Sur Sosyal Hizmetler Merkezi görevlileri, aynı gün Ecevit Ç. ve Fatma H.'nin yakınlarıyla görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşme, gözlem ve değerlendirme sonucunda; 4 çocuktan 2’sinin engelli olduğu, Ecevit Ç. ile Fatma H.’nin 1 Nisan 2014’te resmi olarak boşandıkları belirtildi. Raporda, Adana’da yaşayan ağabeyinin evinde kalan Fatma H.’nin, yanında olan çocuklarının velayetinin Ecevit Ç.’ye verilmesi için mahkemeye başvurduğu belirtildi. Diyarbakır Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, korunma riski olan çocukları SHÇEK’e yerleştirdi. 
 
Fatma H. hakkında yakalama kararı
 
Olayın bildirilmesi üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatarak, Ecevit Ç. ile Fatma H.’nin, “Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali” suçunu işledikleri gerekçesiyle 1 yıl 10 aya kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi. Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde kabul edilen iddianamede, anne ve babanın bakmadığı 4 çocuk da mağdur olarak yer aldı. Soruşturma aşamasında ifadesi alınan Ecevit Ç.’nin, iddianamede yer alan ifadesinde maddi durumunun yetersiz olması nedeniyle çocuklarına bakamadığını söylediği ifade edildi. Yapılan bütün aramalara rağmen bulunamayan Fatma H. hakkında ise Sulh Ceza Hakimliği tarafından yakalama kararı çıkarıldı. İddianamede, şüpheli anne ve babanın mağdur olan çocuklara karşı aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyerek üzerlerine atılı suçu işledikleri belirtildi. 
 
‘Çocuklar babalarına karşı tavırlı’
 
Çocukların anne ve babası ile akrabalarının çocukların korunma ve bakım ihtiyaçlarını karşılama noktasında destek olmadığı kaydedilen iddianamede, çocukların mevcut durumdan rahatsız oldukları ve babalarına karşı tavırlı oldukları kaydedildi. Ayrıca iddianamenin devamında, “Anne ve baba tarafından ihmal edilmiş olan çocukların aynı zamanda da istismara uğrama riskinin yüksek olduğu, hem anne Fatma H. hem de baba Ecevit Ç. tarafından çocuklarını korunma ve bakımını sağlamak istemediği, ayrıca şüphelilerin yakın akrabaları tarafından SED (Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti) kapsamında ailelere destek olunacağı önerisinde bulunulmasına rağmen söz konusu çocukların korunma ve bakım ihtiyaçlarının karşılanmak istenmediği, mevcut koşullarda çocukların toplumsal risklere açık hale gelebileceği ve sağlıklı bir aile ortamının sağlamayacağı ve çocukların korunmaya ihtiyacı olan çocuklar statüsünde oldukları anlaşılmış olduğundan, söz konusu çocukların kuruluş bakımına alınması kanaatinin oluştuğunun belirtildiği” ifadeleri yer aldı. 
 
‘Ecevit Ç. çocukları benden aldı’
 
Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2017 yılında başlayan ve devam eden davada hakkında yakalama kararı olan Fatma H., mahkemedeki ifadesinde üzerine atılı suçlamaları reddetti. Fatma H., Ecevit Ç. ile zorla evlendirildiğini ve yaklaşık 10 yıl evli kaldıktan sonra boşandıklarını söyledi. Fatma H., “Boşandıktan sonra çocuklarımın velayeti bana verildi. Ben çocuklarıma bakmak istiyordum ancak eski eşim bana ‘çocuklar benimdir’ diyerek benden aldı. Benden aldığı çocukları götürüp yurda teslim etmiş. Benim çocuklarımın yurda verildiğinden haberim yoktu. Öğrendikten sonra dilekçe vererek çocuklarımı aldım, eve getirdim. Daha sonra eski eşim tekrar gelip benden aldı. Çocuklarıma bakmamı istemiyorlar. Çocukları yurda veren ben değilim. Suçsuzum” şeklinde savunmasını yaptı.
 
Dava devam ettiği sırada başka bir suçtan dolayı tutuklu olan Ecevit Ç. ise, mahkemedeki ifadesinde maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuklarını geçici olarak Çocuk Esirgeme Kurumu’na bıraktığını, maddi durumu düzelmediği için de çocuklarını alamadığını iddia etti. Mahkeme, Fatma H. ve Ecevit Ç.’nin işlediği suçtan pişmanlık duymadıklarını hükmederek, 1 yıl 10 ay ceza verildiğini ve mahkemede 39 TL yargılama giderine sebebiyet verildiğinden dolayı Fatma H. ve Ecevit Ç.’nin bu gideri ödemesi gerektiğine kanaat getirdi. Ayrıca mahkeme sanıkların istinafa da başvurabileceğini belirtti.