Kimseden beklentileri olmayan kadınlar taziye evlerini inşa etti

  • 09:07 20 Aralık 2018
  • Yaşam
VAN - Yukarı Sağmalı köyünde kadınlar, ihtiyaçları olan taziye evini kimseden beklemeden el birliğiyle inşa etti. Her kadının halısından sobasına kadar katkıda bulunduğunu belirten Söylemez Çiçekçi, “Birlikte daha çok şey yapacağız, her şey kadınlarla güzel” dedi. 
 
Van'ın Çaldıran ilçesinde Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyeye kayyım atandıktan sonra köyler için hazırlanan projeler de yarım kaldı. Ancak hiç kimseden beklentileri olmayan kadınlar, komünal bir şekilde ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Taziye evi olmadığı için Çaldıran’a gitmek zorunda kalan Yukarı Sağmalı köyünde yaşayan kadınlar, kış koşulları nedeniyle gidip gelmeleri zor olduğu için köylerinde bir taziye evi inşa etti.  
 
Köydeki kadınların diğer ihtiyaçları için de çalışma yürüttüğünü belirten Söylemez Çiçekçi,  "Köyümüzde birçok eksik var zaten. DBP bünyesindeki belediye projeler çizdi fakat kayyım atandıktan sonra çalışmalar yarıda kaldı. Bu yüzden biz de sadece kadınlara ait bir taziye evi kurmaya karar verdik” dedi. 
 
‘İnşası 2 ay sürdü’ 
 
Yıkık evlerin taşlarını ayıklayan kadınların büyük bir çabayla kurdukları taziye evinin inşa çalışması 2 ay sürdü. Söylemez, çalışmalarını şöyle anlattı: “Köydeki yıkık evlerin taşlarını bir araya toplayarak sağlam olanları ayırdık, beton hazırladık. Çarşıya inip boya, fırça aldırdık ve inşasını kadınlarla yaptık. Fakat çatısını erkeklere bıraktık. Taziyenin içini doldurabilmek için öncelikle kadınlarla birlikte bir anlaşma yaptık. Köyde maddi durumu iyi olan kadınlar, kendi ceplerinden bir şeyler alacak, maddi durumu iyi olmayan aileler ise köyde evlerinden fazla ev eşyasını getirecek diye bir anlaşma yaptık." 
 
‘Her şey kadınlarla güzel’
 
Bütün kadınların el birliğiyle evlerinden eşya getirdiklerini anlatan Söylemez, "Kadınlardan bazıları altınlarını satarak yeni halı aldılar, diğer kadınlar evlerinden battaniye, minder, perde, çaydanlıklar, bardaklar, şeker, iki adet turbo soba ve abdest için lavabo malzemeleri getirdi. Köyden biri vefat ettiği zaman herkes evlerinden odun ve tezek getiriyor, sobalar yakılıyor. Taziye evi yalnızca bizim köyde var. Köyde daha birçok şey inşa edeceğiz. Her şey kadınlarla güzel" dedi.