Selma Altan: Cezaevi ve tecrit devlet aklının politikası

  • 09:02 21 Aralık 2018
  • Güncel
Melike Aydın 
 
İZMİR - Siyasal iktidar değişse de cezaevi politikalarının değişmediğini ve devlet aklının her daim iktidarda kaldığını belirten Ege TUHAY-DER Başkanı Selma Altan, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin de bu politikaların bir parçası olduğunu söyledi. Açlık grevindeki tutsaklara dair bilgi veren Selma, "Tecrit kaldırılmazsa eylemler süresiz-dönüşümsüze çevirebilirler" dedi. 
 
F tipi cezaevlerine karşı çıkan siyasi tutsak ve hükümlülerin başlattığı ve 45. gününde ölüm orucuna dönüştürülen eyleme 19 Aralık 2000 tarihinde binlerce askerin katılımıyla gerçekleştirilen müdahalede 30’u tutuklu 32 kişi yaşamını yitirdi. Katliamın üzerinden geçen 18 yılda iktidarlar değişse de cezaevi politikalarının değişmediğine dikkat çeken Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) Başkanı Selma Altan, o dönem hayata geçirilen F Tipi projesiyle tutsakları tecrit altına alma ve toplumla bağlarının koparılmasının amaçlandığını söyledi. 
 
Selma, "Siyasal iktidar değişse de devlet aklı ve politikası her daim iktidarda kalmıştır. 19 Aralık'ın da bugünkü politikaların da hukuki karşılığı yoktur, iradeyi yok etme politikası vardır. Hiçbir gerekçe öne sürmeden Sayın Abdullah Öcalan üzerinde tecrit uygulanmaktadır. Ne ailesi ne de avukatları görüştürülmemektedir. Hukuki tüm girişimler sonuçsuz bırakılmaktadır" dedi.
 
‘Tecrit kaldırılmazsa açlık grevleri süresiz-dönüşümsüze çevrilecek’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması talebiyle başlattığı açlık grevi eylemi 44'üncü güne giren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in durumunun her geçen gün kötüye gittiğini söyledi. Siyasi tutsakların da süresiz-dönüşümlü ve dönüşümsüz olarak açlık grevlerine devam ettiklerini hatırlatan Selma, tutsaklar özelinde uygulanan politikalara karşı kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunarak, şöyle dedi: "Ege Bölgesi’nin 8 ilinde bulunan 27 cezaevinde, 27 Kasım'dan bu yana 10'ar günlük süresiz-dönüşümlü açlık grevleri devam ediyor. Ailelerin ve avukatların söylediklerine göre, talepleri tecridin kaldırılması ve tecrit kalkana kadar sürecek. Talepler karşılanmazsa tutsaklar süresiz-dönüşümsüz olarak devam edeceklerini beyan etmişler. Hapishanelerde kimse ölmesin diye görevlileri sürekli göreve çağırıyoruz ama sonuç alamıyoruz. Bunun için kamuoyunu duyarlılığa çağırıyorum." 
 
Selma, tutsakların açlık grevine ilişkin avukatlardan ve ailelerinden edinilen bilgileri ise şöyle paylaştı: 
 
* Kırıklar F1 ve F2 cezaevlerinde 3'er kişilik gruplar halinde 10’ar günlük süresiz-dönüşümlü olarak devam ediyor. 
 
* Şakran Cezaevi'ndeki 4 kadın koğuşunda 1'er kişi, T-1 koğuşunda 2'şer kişilik gruplar halinde, T-2 koğuşunda 10 kişi, T-3 koğuşunda 6 kişi, 10’ar günlük olarak başladığı süresiz-dönüşümlü açlık grevinde. T-4 koğuşunda 5 kişilik gruplar halinde 10’ar günlük süresiz-dönüşümlü olarak devam ediyor.
 
* Menemen R Tipi Cezaevi'nde tutulan hasta tutsaklar Ergin Aktaş ve Ahmet Hemi, süresiz-dönüşümsüz olarak başladı. 
 
* Balıkesir Kepsut Cezaevi'nde 2'şer kişilik gruplar halinde 10'ar günlük süresiz-dönüşümlü olarak başlandı.
 
* Balıkesir Burhaniye T Tipi'nde bir koğuşta bulunan 5-6 kişilik kadın grubu 1’er kişi olarak 10’ar günlük süresiz-dönüşümlü olarak başladı. 
 
* Muğla E ve M Tipi cezaevlerinde ve Manisa T Tipi Cezaevi'nde 10'ar günlük 4 kişilik gruplar halinde, Ödemiş Cezaevi'nde toplam 50 kişinin olduğu 3 koğuşta 4'er kişilik gruplar süresiz-dönüşümlü olarak devam ediyor.