‘Mülteci kampında ÖSO birlikleri için hazırlıklar hızlandırıldı’ iddiası

  • 09:05 21 Aralık 2018
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin ilçesinde yer alan ve daha önce mülteciler için kurulan ardından askeri karargaha dönüştürülen kamp, Kuzey Suriye’den tahliye edilen bazı ÖSO gruplarının yerleştirileceği iddiasıyla gündeme gelmişti. Su sorununun çözülmesi için ise MARSU ekiplerinin gönderildiği belirtilen kampta hazırlıkların hızlandırıldığı ileri sürüldü. 
 
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kuzey ve Doğu Suriye kentlerine yönelik operasyon tehditleri sonrası gözler bir kez daha sınırdaki hareketliliğe çevrildi. Hareketlilik gözlemlenen merkezlerden biri de Kuzey Suriye’nin Qamişlo kentinin hemen karşısında yer alan Mardin'in Nusaybin ilçesi. Alınan yoğun güvenlik önlemleri kapsamında sınır hattındaki zırhlı araçların eskiye oranla daha sık devriye attıkları da gözlemlendi.
 
Kasım ayında Türkiye’nin destek verip, birlikte hareket ettiği Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı bazı birliklerin, Nusaybin’e bağlı Akçatarla (Dalê) köyü kırsalında bulunan ve daha önce mülteci kampı olarak kullanılan askeri karargaha yerleştirildiği iddiaları kamuoyunun gündemine gelmişti. Ayrıca sınır hattına yakın bir noktada yer alan karargaha İdlib ve Şehba bölgelerinden getirilip, karargaha yerleştirilen ÖSO gruplarının burada eğitildiği ileri sürülmüştü. 
 
‘Kampta hazırlıklar başladı’
 
İddiaların odağındaki kampa, ÖSO’ya bağlı birliklerin yerleştirilmesi için hazırlıkların hızlandırıldığı öne sürüldü. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) aranarak askeri karargaha dönüştürülen kampın su sorununun çözülmesi için ekiplerin gönderilmesi istendi. Ekiplerin gönderildiği kampta ÖSO grupları için hazırlıkların başlatıldığı ileri sürülürken, kampta hazırlıkların yanı sıra yoğun bir hareketliliğin gözlendiği belirtildi. ÖSO’ya bağlı grupların ne zaman kampa yerleştirileceği hususu ile ilgili ise bilgi edinilemediği aktarıldı.
 
Askeri eğitim merkezine dönüştürülmüştü 
 
ÖSO birliklerinin yerleştirildiği iddia edilen bu kamp, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından 2014 yılının Ocak ayında konaklama tesisi olarak kuruldu. 5 bin kişinin konaklamasına uygun bir şekilde inşa edilen kampa, ilk olarak Kuzey ve Doğu Suriye’den göç etmek zorunda kalan mülteciler yerleştirildi. Aynı yılın sonunda burada kalan mültecilerin Urfa'nın Viranşehir ilçesinde kurulan kampa nakledilmesiyle boşaltılan kampa, DAİŞ’in Şengal'e saldırmasının ardından göç etmek zorunda kalan Êzidîler yerleştirildi. Bir süre sonra Êzidîler de buradan Midyat'ta bulunan başka bir kampa nakledilmesiyle bu kamp yeri, askeri bir karargaha dönüştürüldü. Kampın bu zamana kadar askeri eğitim merkezi olarak kullanıldığı öğrenildi.