50 yıllık üretici: Hayvancılık ölüyor

  • 09:06 21 Aralık 2018
  • Emek/Ekonomi
Zeynep Durgut 
 
HAKKARİ - Yayla yasaklarının üzerine birde eklenen yem ve saman zamlarıyla hayvancılığın bitme noktasına geldiğini belirten 50 yıllık üretici Firoze Yiğit, “Hiçbir zaman bu son yıllardaki kadar zorlanmamıştık. Böyle giderse hayvancılık bitecek” dedi. 
 
Tarım ve hayvancılık ülkesi olarak bilinse de başta et ve buğday olmak üzere her şeyin ithal edildiği Türkiye’de, ithalat ve zamlar nedeniyle hayvancılık bitme noktasına geldi. Yerli üretici hayvanlarını düşük fiyatlardan satmak zorunda kaldığını belirtirken, girdi maliyetlerinde de her geçen gün artış yaşanıyor. Hayvancılıkta en önemli girdi kalemini oluşturan yem fiyatları ise maliyetlerin en önemli kalemini oluşturuyor. Döviz kurlarındaki yükseliş anında yem fiyatlarına yansıyor. Hayvancılığın yoğun yapıldığı Serhat’ta bu yıl yem ve samana yapılan zamlar üreticinin en zor yıllarını geçirmesine neden oldu. 
 
‘Hiçbir zaman bu kadar zorlanmamıştık’ 
 
50 yıldır hayvancılıkla uğraşan Firoze Yiğit, hiçbir zaman son yıllardaki kadar zorlanmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Hükümet yıllardan beridir yaylalarımızı yasaklıyor. Bölgede hayvancılık çok yoğun olmasına rağmen artık ne kışın ne de yazın hayvancılık yapabiliyoruz. 50 yıldır hayvancılıkla uğraşıyorum ve hiçbir zaman bu kadar zorlanmadım. Hayvancılık bu yıl durma noktasına geldi. Zamlar hayvancılığı bitiriyor. Bu yıl 12 ton samanı 12 bin TL’ye aldım. Kardan çok zararım oldu. Bu gidişle hayvanlarımızı satacağız.” 
 
‘İnsanlar hayvancılık yapamayacak duruma geldi’
 
Firoze, yayla yasaklarının zaten hayvancılığa büyük zarar verdiğini buna bir de zamların eklendiğinin altını çizerek, “Eskiden yaylalarımıza giderdik. Kimse de buna karışamazdı. Dünyanın neresinde görülmüş ki kendi yaylalarına gitmek için gidip izin isteyeceksin? Bize her yaz bu dayatılıyor. Biz her yaz Berçelan Yaylası’na giderdik. Ama bu son yıllarda çok zorlanıyoruz. İnsanlar hayvancılık yapamayacak duruma geldi. Ekonomik kriz yapılan zamlarla daha da derinleştiriyor. Hayvancılık ölüyor. Hükümet, ekonomik krize çözmek adına herhangi bir çaba ya da çözüm geliştirmiyor. İnsanları kendilerine muhtaç ediyorlar. Bu coğrafyaya sahip olup da ekonomik krizi aşamamak gerçekten de insanı şaşırtıyor. Bir an önce çözüm bulunmazsa herkes hayvanları satıp bu işi bırakacak” ifadelerini kullandı.