'Leyla Güven tecrit zulmüne karşı kalkan oldu'

  • 09:07 21 Aralık 2018
  • Güncel
HAKKARİ - Tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi eyleminin 44’üncü gününe giren Leyla Güven’in seçildiği Hakkari’de kadınlar, “Leyla tecride ve yapılan her zulme karşı kalkan olmuştur. Herkes iyi biliyor ki tecrit son bulmadığı müddetçe ülkedeki bu kaos da son bulmayacaktır. Bu barışa ve huzura karşı bir sorumluluktur” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in eylemi 44’üncü gününde. Hakkarili kadınlar, vekillerinin eylemine destek vererek “Leyla Güven bu eylemiyle Hükümet’i toplumsal barışa davet etmiştir” dedi.
 
‘Tecrit devam ettiği müddetçe kaos da devam edecek’
 
Hediye Koç, Leyla’nın talebinin tüm Kürt kadınlarının talebi olduğunu vurgulayarak, “Leyla Güven zulmün gölgesinde bedenini açlığa yatırarak, tecride ve yapılan her zulme karşı kalkan olmuştur. Leyla Güven’in talebi milyonların talebidir. Tecridin bir an önce son bulup müzakerelerin başlaması lazım. Herkes çok iyi biliyor ki tecrit son bulmadığı müddetçe ülkedeki bu kaos devam edecektir. Hükümet’in bu sessiz tutumunu kabul etmiyoruz. Leyla Güven’in durumu kritik bir aşamada. Hükümet’in Leyla Güven’in talebine karşı bir an önce cevap olması gerekir. Özellikle kadınların Leyla Güven’in eylemine ses olmaları gerekir” dedi. 
 
‘Bu ses barışın ve eşitliğin sesi’
 
Gule Polat da, Leyla Güven’in bu eylemle Hükümet’i barışa davet ettiğini ifade ederek, “Yaşamın her alanından Leyla Güven’in eylemine ses ve destek olunmalıdır. Bu ses barışın ve eşitliğin sesi olacaktır. Bu talep barış ve özgürlük talebidir. Tecrit kaldırılırsa barış ve müzakerenin yolu açılacaktır. Leyla Güven’in eylemi dünyada ses getirmiştir. Biz de Leyla’nın sesini yükseltelim, tecridi kıralım” diye konuştu. 
 
‘Tecrit kaldırılmazsa eylemler önü alınmaz bir hal alacaktır’
 
Emine Atak ise, Leyla Güven’in eylemini selamlayarak, şöyle dedi: “Halkın birlik olup Leyla Güven’in eylemine destek vermesi gerekiyor. Bu barışa ve huzura karşı bir sorumluluktur. Hükümet bu tutumuna son vermezse eylemler büyüyecek ve önünü alamayacak bir hal alacaktır. Biz Hakkarili kadınlar olarak Leyla Güven’e desteğimizi sürdüreceğiz. Leyla’nın talebi bütün Kürt ve Kürdistanlı kadınların talebidir.”