Erkek şiddetine maruz bırakılan Refika: Çocuklarımla yeni bir hayat kuracağım

  • 09:52 21 Aralık 2018
  • Güncel
VAN - Evli olduğu Erhan Elalmış tarafından önce şiddete maruz kalan ardından katledilmek istenen Refika Elalmış, tedavisinin ardından taburcu edildi. Geçici bir süre yürüyemeyecek olan Refika, "Çocuklarımla birlikte yeni bir hayat kuracağım" dedi.
 
Van'ın Erciş ilçesine bağlı Deliçay köyünde 4 Aralık günü Refika Elalmış (30), evli olduğu Erhan Elalmış tarafından önce şiddete maruz bırakıldı ardından ağır yaralandı. 4 aylık hamile olduğu öğrenilen Refika, ilk önce Erciş Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Bebeğini kaybeden Refika, 16 günlük tedavinin ardından dün hastaneden taburcu edildi. Refika, Erhan Elalmış tarafından 5 yıl boyunca maruz bırakıldığı şiddeti ve yaşadıklarını ajansımıza anlattı. 
 
Daha önce de maruz bırakıldığı şiddet nedeniyle bir bacağında kırık meydana geldiğini belirten Refika, "Ailem duyunca karakola şikayet ettiler. Aile büyükleri devreye girince bende 'yuvam dağılmasın diye ' şikayetçi olmadım. Tekrar serbest bırakılan eşim bana yine şiddet uygulamaya başladı" dedi. 
 
'Darp edildiğim sırada kanamam oldu'
 
Olayın yaşandığı gece boyunca Erhan Elalmış tarafından şiddete maruz bırakıldığını kaydeden Refika, "Önce beni darp eti, hırsını alamayınca baltayla üzerime geldi. 4 aylık hamileydim. Kanamam olduğunu hissettim. Zaten kendimden geçince hastanede buldum kendimi" diye anlattı. 
 
'Şikayetim üzerine tutuklandı' 
 
Refika, ilk önce Erciş Devlet Hastanesi'ne getirildiğini, yaşam tehlikesi söz konusu olunca Van merkezde bulunan Lokman Hekim Hastanesi'ne sevk edildiğini söyledi. Refika, 13 gün boyunca yoğun bakım ünitesinde kaldığı sırada Erhan Elalmış'ın gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığını kaydetti. Refika, "Yoğun bakımdan çıktıktan sonra şikayetim üzerine Erhan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hala bağırsaklarımın bir kısmı dışarıda, 2 ay sonra tekrar ameliyat olacağım söylendi"  ifadelerini kullandı. Erhan Elalmış'ın ağrı bir şekilde cezalandırılmasını isteyen Refika, "Çocuklarımla yeni bir hayat kurmak istiyorum" dedi. 
 
Refika'nın babası Halis Bayramhan ise, "Kızım daha önce de Erhan tarafından darp edilmişti. Karakola gidip şikayetçi oldum. Erhan'ın ailesi de karakola gelmişti. Ben dayanamayarak karakolda Erhan'ı dövdüm. Erhan'ı değil beni nezarete attılar. Sonrada ağalar devreye girdi. Şikayetimi geri aldım. Kızımın 'yuvası dağılmasın' diye tekrar olayın üstü örtüldü" diye belirtti. 
 
'Bebek darp sonucu öldü'
 
Refika'nın 4 aylık hamile olduğunu hatırlatan Halis, "Doktorla konuştum, raporlara göre, 4 aylık bebeği, olay günü aldığı darbelerden dolayı yaşamını yitirmiş. Bir insan bir insana bunu yapmamalı. Şikayetçiyim, ömür boyu Erhan'ın ceza almasını istiyorum. Bir avukat tuttum. Kızımı boşatacağım. Çocukların velayetini alacağım. Kadınların kızıma destek olmasını istiyorum" diye çağrı yaptı.