Kayyım belediyeleri borç batağında reklamları ise panolarda

  • 09:02 22 Aralık 2018
  • Siyaset
DİYARBAKIR - Diyarbakır’daki belediyeleri borç batağına sürükleyen kayyımların su yüzüne çıkan usulsüzlerine rağmen şehrin dört bir yanında asılı bulunan “Bir belediyemizi bir kuruş borçlandırmadan hizmet ettik”, “İşimiz gücümüz Diyarbakır” afiş ve pankartları dikkat çekiyor. 
 
Kayyım atanan ve uzun süredir usulsüzlük haberleriyle gündemde olan Van, Ağrı, Siirt, Dersim, Şırnak, Hakkari, Mardin ve Diyarbakır belediyelerinin 2017 mali tabloları, Sayıştay tarafından incelenerek sonuçları raporlaştırıldı. Denetçiler tarafından hazırlanan raporlara göre, belediyelerin yaptığı milyonlarca liralık harcamalar bilançoya yansıtılmadı, akıbeti ise bilinmiyor. Ayrıca kredi borçlarının, faizleriyle beraber yüz milyonlarca lirayı geçtiği belirtildi.
 
Gösterilen borçlar gerçeği yansıtmadı!
 
Raporla beraber Van’da, belediyeye ait satılan ve kiralanan taşınmazların alacaklarının takip edilmediği ortaya çıktı. Ağrı’da borç doğru yazılmazken, toplu taşımadan gelen paraların taşeronun hesabına geçirildiği belirlendi. Siirt’te 567 taşınmazın kaydı bulunmazken, dış borç, iç borç gibi gösterildi. Dersim’de mali tablolara dair doğru bilgi verilmezken, Şırnak’ta takas edilen taşınmazların denetimden sonra kayda alındığı ortaya çıktı. Ayrıca Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait Sayıştay raporunda, Belediye’nin 2017 yılı sonu itibariyle bankalara 125 milyonluk kredi borcunun olduğuna dikkat çekildi. Ağrı Belediyesi’nin ise İller Bankası’na olan borcunun tam olarak kaybedilmediği ve İller Bankası’na 21 milyon TL anapara, 6 milyon TL faiz olmak üzere toplam 27 milyon TL borcu olmasına rağmen bilançoda borç toplamının 7 milyon TL olarak yer aldığı aktarıldı. 
 
Kurum kayıtları ile tapu kayıtları arasında fark!
 
Kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bilançosunda da, uzun vadeli milyonlarca lira borç olduğu görülüyor. Raporda, gelirlerden alacakların milyonlarca liralık hatalı olarak yazıldığı kaydedildi. Belediye, hatanın 2018 itibariyle düzeltildiğini ifade etse de raporda, durumun 2018 denetiminde belli olacağı kaydedildi. Kayyım atanan Diyarbakır’ın Kayapınar Belediyesi’nde ise, uzun vadeli milyonlarca lira borç olduğu kamuoyuna yansıdı. Tapu kayıtlarına göre, taşınmazların toplam tutarı 27 milyar 314 milyon 992 bin 62 TL olmasına rağmen, kurum kayıtlarında 32 milyar 223 milyon 511 bin 02 TL olarak geçti. Bir başka ifadeyle kurum kayıtları ile tapu kayıtları arasında 4 milyar 908 milyon 518 bin 40 TL tutarında bir uyumsuzluk tespit edildi. Raporda, yapılan inceleme sonucu 49 milyon 678 bin TL tutarındaki Yas Evi yapım bedelinin ilgili hesaba kaydedilmediğine dikkat çekilerek, belediyenin mali tabloların mevcut durumunu doğru yansıtmadığı ifade edildi. 
 
‘Kayyım yalan reklam ile usulsüzlüğünü gizlemeye çalışıyor’
 
Kayyım atanan belediyelerin 2017 mali tabloları sonuçları, skandal “hizmet” anlayışını su yüzüne çıkarmasına rağmen Diyarbakır caddelerine “Bir belediyemizi bir kuruş borçlandırmadan hizmet ettik” afişleri panolarda reklam edildi. Şehrin birçok yerine bulunan reklam panolarına kayyım, “İşimiz gücümüz Diyarbakır”, “1 Belediyemizi 1 Kuruş borçlandırmadan Diyarbakırlı hemşerilerimize hizmet ettik”, “İsteyince oluyor” yazılı reklam afişleri asarak, usulsüzlüklerini gizlemeye çalıştı.