Göçe zorlanan Sakine toprağına geri döndü: Kültürümüze sahip çıkalım

  • 09:11 22 Aralık 2018
  • Yaşam
DERSİM - Köyünden 1984 yılında yapılan baskı politikalarından dolayı ayrılmak zorunda kalan Sakine Yıldız, o dönem hayata geçirilen politikaların başarılı olduğunu ancak bugün köylerine geri dönerek asıl cevabı verdiklerini belirtti. Sakine, “Bizi dağıtanlara karşı bir araya gelip bugün bu köye döndüysek aradaki o bağı da mutlaka oluştururuz” dedi.
 
Dersim de “terör” söylemi bahane edilerek geçmişten bu güne çeşitlilik gösteren baskı politikaları, her daim çeşitli biçimlerde devam etti. Yapılan baskı sonucu birçok insan, farklı şehirlere göç ederek asimilasyon politikalarına maruz kaldı. 1984’te bu baskılar sonucu ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etmek zorunda kalan Sakine Yıldız (Çakke) ve ailesi, bu ailelerden sadece biri. Yaşanan saldırı politikalarını ve yaşanan göç hikayesini anlatan Sakine, devlet politikalarının kendisinde yarattığı etkileri değerlendirdi.
 
1980 darbesinden sonra köylere sürekli baskın yapıldığını belirten Sakine, erken yaşta yaptığı evlilik sonucu henüz lise öğrencisi olan eşiyle birlikte göç etmek zorunda bırakıldıklarını dile getirdi. Sakine, “Çocuklarımıza sürekli topraklarımızı, kültürümüzü, inancımızı anlatmaya çalıştık. Fakat ne yaparsan yap, çocuklar farklı bir memlekette büyüyor. Dilini, kültürünü tam olarak bilmiyor” dedi.
 
‘Çocuklar gerçekliklerini gizleyerek okula gitti’
 
Çocuklarının kente ayak uydurmakta zorlanmadığını ancak eşi ve kendisinin büyük zorluklarla karşılaştığını belirten Sakine, o süreci şu sözlerle anlattı: “Çocuklar küçük olduğu için kente ayak uydurdular ancak uzun bir süre kendi kimliklerini ve gerçekliklerini gizleyerek okula gittiler. 1994’te İstanbul’dayken bu kez köy boşaltmalar başladı. Tüm yakınlarımız köyden çıkarıldı ve göçe zorlandı. İnsanlar ellerine ne geçtiyse apar topar alıp köyden çıkmak zorunda kaldı. Yaşlılarımız gurbet hayatına mecbur bırakıldı ve topraklarına hasret bir şekilde yaşamlarını yitirdiler. Köyde bir şey olmamasına rağmen ‘terör’ söylemiyle köyümüzü boşalttılar.”
 
‘Dağıtmak istediler ama biz o bağı yine kuracağız’
 
Sakine, uzun bir süre geçtikten sonra “Köye Dönüş Projesi”nin başladığına değinerek, bu projeye katılarak köye dönme kararı aldıklarını söyledi. Köy yaşamından bir türlü kopamadığına değinen Sakine, “2014’te köyümüze dönüp burada yaşamak istedik. Şimdi 6-7 ay yazlıkçı olarak gelip köyde kalıyoruz. Bostan ekiyor, bağ bahçeyle uğraşıyoruz. Kışlık yiyeceğimizi bu bostanlardan çıkarıyoruz. Ancak buralarda eski huzur yok. İnsanlar birbirinden uzaklaştı. Adetlerimiz, kültürümüzü, ziyaretleri, pir, rayberleri unuttu. Bunu isteyenler başarılı oldu, amaçları bizi dağıtmaktı. Bunu da başardılar ancak istedikleri gibi olmayacak. Bizi dağıtanlara karşı bir araya gelip bugün bu köye döndüysek o aradaki bağı da mutlaka oluştururuz. Kendimizi, temelimizi unutmayalım. Topraklarımıza köylerimize, inancımıza sahip çıkalım. Çocuklarımıza dilimizi, kültürümüzü öğretelim. Şunu unutmayalım ağaca su verirsek ağaç meyve verir.”