Emekçiler 31 Mart'a hazırlanıyor: Kayyım politikalarının ters düz edilmesi için çalışacağız

  • 09:02 23 Aralık 2018
  • Emek/Ekonomi
VAN - Yerel seçimlerin ihraç edilen emekçiler ve kadınlar için ayrıca önemli olduğuna dikkat çeken SES Van Şube Eşbaşkanı Fatma Arslan, “Yerel seçimlerde kayyım politikalarının ters düz edilmesi için demokrasinin yanında olacağız ve çalışmalarımızı bu yönlü yürüteceğiz” dedi.
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı en büyük sendikalardan biri olan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) savaş politikalarına karşı sağlık ve yaşam hakkını savunun çok sayıda üyesi, Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edildi. 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde emekçiler tercihlerini yaparken, bu politikaları göz önünde bulunduracak. 
 
SES Van Şube Eşbaşkanı Fatma Arslan, yerel seçimlerin önemine dikkat çekerek, KESK’li kadınların nasıl bir belediyecilik istediklerini anlattı. 
 
‘Yerelde yapılacak birçok çalışma var
 
Türkiye’de tam anlamıyla bir rejim değişikliği yaşandığını ve bundan en çok kadınların nasibini aldığını belirten Fatma, “Muhafazakarlaşan bir toplumda kadın daha da görünmez kılınmaya çalışılıyor. Bunu aşmaya çalışan kadınlar, ciddi baskılarla karşı karşıya kalıyor. O açıdan bu seçimler kadınlar için daha önemli. Kadın istihdamından yaşam alanlarına kadar yerelde yapılacak bir sürü çalışma var” dedi. 
 
‘İhraç edilen emekçilerin hesaplaşma günü olacak’
 
25 yıllık meslek hayatının sonunda ihraç edilmiş bir hemşire olan Fatma, yerel seçimlerin ihraç edilen emekçiler için de önem taşıdığını dile getirdi. Son 2 yılda birçok insanın haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edildiğini anımsatan Fatma, “Bu durum kamu kuruluşlarında da yaşandı fakat belediyelerde özellikle bölgemizde kıyımlar yapıldı. Bu yapılan saldırılar hem belediyelerdeki çalışmaları etkiledi hem de insanların yoksullaşmasına, çalışan kadınların eve geri dönmek durumunda kalmasına neden oldu. Hepimizin yerel seçimlerle gücümüzü gösterip bu hukuksuzlukların karşısına geçme noktasında yapabileceklerimiz var. Yerel seçimlerden alacağımız başarıyla hepimiz haklarımızı geri alabileceğiz” ifadelerini kullandı.
 
‘Kayyımlar kadın kazanımlarını yok etti’
 
Kayyımlardan önce belediyelerdeki eşbaşkanlık sistemi, Kadın Daire Başkanlığı ve Kadın Politikalar Müdürlüğü’nün kadınlara güç verdiğini kaydeden Fatma, yeniden bu kurumları istediklerini aktardı. Belediyeciliğin kadınların ihtiyaçlarını gözetecek şekilde yapılması gerektiğinin altını çizen Fatma, “Örneğin sokakların ışıklandırılması, kadınlar için şiddeti önleyecek başvuru merkezlerinin yapılması gibi çalışmalar yerellerde uygulandığında daha anlamlı oluyor. Biz tüm bunları yapabilecek bir belediyenin olmasını istiyoruz. Toplumun kadın bilinci noktasında eğitilmesi, eril dilin yok edilmesi toplumun değişmesiyle olacak. Belediyelerde bu çalışma yapıldığında kadının yaşama katılması daha hızlı ve rahat olacak. Kadının rahatlığı da tüm topluma sirayet edecek” diye konuştu. 
 
‘Kayyım politikalarının ters düz edilmesi için çalışacağız’
 
KESK olarak demokrasiye ve emeğe büyük önem verdiklerini vurgulayan Fatma, şöyle dedi: “Yapılacak yerel seçimlerde de demokrasi ve emeği savunanların kazanması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için de elimizden geleni yapacağız. Biz KESK’li kadınlar olarak demokrasiye olan inancımızı ve mücadelemizi sürdüreceğimizi her zaman ifade ettik. Yerel seçimlerde kayyım politikalarının ters düz edilmesi için demokrasinin yanında olacağız ve çalışmalarımızı bu yönlü yürüteceğiz. Kadın mücadelesini her zaman olduğu gibi her yerde örgütlemeye çalışacağız ve seçimlerde de bu anlamda yerimizi alacağımıza inanıyorum.”