Halk ıslah edilmeyen dere ve çamurlu yollara çözüm istiyor

  • 09:03 23 Aralık 2018
  • Ekoloji
HAKKARİ - Yüksekova'da ıslah edilmeyen dere zehir saçarken, asfalt dökülmediği için yolların da çamur içinde olduğunu belirten yurttaşlar, “Kayyım ‘cezalandırma politikası’ uyguluyor” dedi. 
 
Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Yeşildere Mahallesi'nden başlayıp çarşı merkezinden geçen dere, Yeni mahalleden Zap suyuna akıyor. Ancak ıslah edilmeyen dere, adeta zehir saçıyor. Her sene aynı manzarayla karşılaştıklarını belirten mahalle sakinleri, defalarca müracaat ettikleri halde belediye tarafından bir çözüm üretilmediğini belirtti.
 
Derenin kirlilik nedeniyle her mevsim koku yaydığını ve bakteri barındırdığını söyleyen yurttaşlar, kış aylarında donduğu için de tehlikeli olduğunu dile getirdi. Halk, belediyenin bir an önce gelip gereken ıslah ve temizlik çalışmalarını yapmasını istedi. Görüntü kirliliğinin yanı sıra yaydığı koku nedeniyle de rahatsız olan halk, belediyeye önlem alınması için çağrı yaparken, diğer yandan yurttaşlara da çevreye duyarlı olunması çağrı yaptı. 
 
‘Cezalandırma politikası’
 
Öte yandan çarşı merkez ve merkeze bağlı mahalle yollarına asfalt dökülmediği için çamur ve bataklık içinde kaldıklarını belirten yurttaşlar, kayyımın “ceza politikası” uyguladığını söyledi.