Kilim dokumacılığını yaşatmaya çalışıyorlar!

  • 09:04 23 Aralık 2018
  • Yaşam
VAN - İnsanlığın en eski geleneklerden biri olan kilim dokumacılığı, kadınların elinde hikayesi olan birer sanat eserine dönüşüyor. Artık çok az yapılan kilim dokumacılığını sürdüren kadınlardan Pakize Erol, “Mesleğimizi nesilden nesile aktaracağız” diyor. 
 
Kürt halkının en eski geleneklerinden biri de kilim dokumacılığı. Kilim sadece fiziki bir ihtiyaçtan doğmuyor sanata dönüşerek bir hikayenin de sahibi oluyor. Kilimlerdeki hikayeler birleştirildiğinde ise, Kürtlerin yaşam biçimi, özlemleri, kaygıları ve başından geçenler ortaya çıkıyor. Ancak bu kadar önemli bir geleneğe sahip olan kilim dokumacılığı, bugün eskisi kadar rağbet görmüyor.
 
Eskiden mahallelerde her evde kilim dokunurken, şimdilerde bu geleneği sürdüren yalnızca birkaç ev bulunuyor.
 
'Kürtler geleneklerine sahip çıksın'
 
20 yıldır kilim dokuyan Ember Erol (50), kilim dokumacılığının Kürtlerin sanatı olduğunu belirterek, mahallelerindeki çoğu kadının bu mesleği bıraktığını ancak kendilerinin bilinçli olarak hala sürdürdüklerini kaydediyor. Ember, "Eskiden yoksulluk vardı. Erkekler çalışmıyordu, biz kadınlar da bunları yaparak geçim sağlıyorduk. Eskilerden kalan modellerimiz var. Kilimi yapmak için önümüze örnek modeller koyup ona göre dokuyoruz. Bazılarını satmak için yapıyorduk bazılarını de kendimiz için yapıyoruz. Eskiden renkleri oluşturmak için ağaç köklerini, bitkileri kaynatıp boya yapıyorduk. Teşiden elde ettiğimiz yünleri de kırmızı ve yeşile boyuyorduk. Renkleri öyle yapıyorduk. Şimdilerde kilim dokumak daha kolay hale gelmesine rağmen kimse yapmıyor. Kürt kadınları geleneklerine sahip çıksın" ifadelerini kullanıyor. 
 
'Emeğimizle para kazanıyoruz'
 
40 yıldır bu mesleği icra eden Pakize Erol (65) da, nenelerinden öğrendikleri bu geleneği kızlarına da aktardıklarını dile getirerek, şöyle devam ediyor: "Biz nenelerimizden aldığımız bu geleneği kendi kızlarımıza da öğrettik onlar da bu geleneği sürdürecekler. 65 yaşındayım. Bu yaşıma kadar kilim dokudum bundan sonra da yapmaya devam edeceğim. Biz bu mesleği hiçbir zaman bırakmayacağız. Nenelerimiz, dedelerimiz yaptı bizler de yapıp gelecek nesillere de aktaracağız. Devletin yanına gidip çalışmıyoruz, kilimlerimizi kendimiz yapıyoruz. Kendi el emeğimizle para kazanıyoruz. Örgü, kilim işleme benim mesleğimdir hepsini elimle yapıyorum."