Ensesti yazdı öğretmen teşhir etti: Failler serbest

  • 09:05 23 Aralık 2018
  • Güncel
ŞIRNAK - Silopi’de rehber öğretmenine yazı yazan bir çocuk, abisi ve annesinin kuzeni olan erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığını anlattı. Öğretmenin ortaya çıkardığı ensest suçu sonrası savcılıkta ifade veren çocuk, ailesiyle yaşamak istemediğini söyledi.
 
Son yıllarda çocuğa dönük cinsel istismar olaylarının büyük oranda arttığı Türkiye’de, bu oran her geçen süre içerisinde artarak devam ediyor. Dünyada çocuk istismarı sıralamasında 3’üncülükteki yerini kimseye kaptırmayan Türkiye’de, son 16 yılda 440 bin çocuk istismara maruz bırakıldı. Şırnak’ın Silopi ilçesinde rehber öğretmenine yazdığı yazıyla abisi ve annesinin kuzeni olan erkek tarafından istismara maruz kaldığı öğrenilen çocuk, Emniyet’te verdiği ifadesinde ailesiyle yaşamak istemediğini ve devlet yurduna yerleştirilmek istendiğini söyledi.
 
Okuduğu okulda maruz kaldığı ensesti öğretmenine yazarak anlatan çocuk, ardından rehber öğretmenine sözlü olarak yaşanılanları aktardı. Rehber öğretmenin şikayeti ardından savcılığa götürülen çocuk, maruz bırakıldığı sistematik cinsel istismarı psikolog ve avukat eşliğinde tekrar anlattı. Alınan ifadelerin ardından savcılık tarafından soruşturma başlatılırken, henüz bir iddianame hazırlanmadığı açığa çıktı.
 
Tehdit edildi
 
4 yıl önce abisi olan S.Y. isimli erkek tarafından istismara maruz bırakıldığını kaydeden çocuk, en son 2 yıl önce aynı olayın tekrar ettiğini dile getirdi. S.Y. dışında annesinin kuzeni olan erkeğinde kendisini istismara maruz bıraktığını ifade eden çocuk, her 2 erkek tarafından da tehdit edilerek susturulduğunun altını çizdi.
 
Ensest suçuna gözaltı kararı çıkarılmadı
 
 Ailesi ile aynı evde kalmak istemediğini belirten çocuk, savcılık ifadesinde devlet yurduna yerleştirilmek istediğini söyledi. İfadesi alınan rehber öğretmeni de çocuğun beyanının esas alınması gerektiğine dikkat çekerek, olaya müdahil olmak istediklerini aktardı. Savcılık konuya ilişkin soruşturma başlatırken, 2 erkek hakkında gözaltı kararı çıkarılmadı.