Kongreya Star: Halklar seferberlik ruhu ile kazanımlarını korumalıdırlar

  • 09:19 23 Aralık 2018
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Dış devletlerin Suriye'deki varlığı ve menfaatleri doğrultusundaki yönelimleri ile Suriye krizini derinleştirdiğini belirten Kongreya Star, çözümün ancak bölge halklarının öz gücüyle mümkün olduğunu vurguladı.
 
Kongreya Star Koordinasyonu, Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye saldırı hazırlıkları ve ABD güçlerinin bu hazırlıklar ile eşzamanlı olarak bölgeden çekilme kararı almasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Türkiye'nin DAİŞ çeteleri ile ortak bir şekilde başta Kürtler olmak üzere Suriye halklarına yönelik başlattığı kapsamlı saldırıların günümüze kadar sürdüğünün belirtildiği açıklamada, Kobanê'de DAİŞ'e karşı sergilenen tarihi direnişin Kürt halkının terörle mücadeledeki ısrar ve iradesini ortaya koyduğuna vurgu yapıldı.
 
'Binlerce kişi DAİŞ çetelerinden kurtarıldı'
 
Kuzey ve Doğu Suriye halklarının öz güçleri ile sergilediği direniş ve verilen ağır bedeller ile büyük kazanımlar elde ettiğinin belirtildiği açıklamada, "Bu direnişte Uluslararası Koalisyon'un talebi doğrultusunda terörle mücadelede süreli ilişkiler geliştirilmeye başlandı. Bu çerçevede DAİŞ ve diğer çete gruplarına karşı sergilenen direniş şu aşamaya kadar başarılı bir şekilde sürdürülmüş ve direniş ile birlikte çoğunluğu kadın ve çocuk milyonlarca kişi DAİŞ esaretinden kurtarılmıştır" denildi.
 
'Çözüm halkın öz gücü ile sağlanır'
 
Uluslararası devletlerin Suriye'de kalıcı bir siyasi çözüm yerine her daim kendi menfaatleri doğrultusunda hareket ettiğinin belirtildiği açıklamada, şöyle devam edildi:
 
"Bu anlamda ilk etapta da uluslararası koalisyon ile kurulan ilişkilerin taktiksel ve süreli olduğu biliniyordu. Çünkü Uluslararası Koalisyon halkın menfaatlerini değil kendi çıkarlarını esas almakta. Suriye'de dış devletler eliyle yürütülen siyasi ve askeri konseptlerin hiçbirinin halkın menfaatleri doğrultusunda olmadığı iyi bilinmelidir. Bu konseptler, aynı zamanda olası siyasi çözüm yollarını da tıkamaktadır. Çözüm gücü, tarihte de görüldüğü gibi dış müdahaleler ile değil halkın öz gücü ile sağlanır."
 
'Halklar seferberlik ruhu ile kazanımlarını korumalıdırlar'
 
YPG/YPJ ve QSD güçlerinin direnişiyle DAİŞ çetelerinin bölgede yok olmaya yüz tuttuğunun vurgulandığı açıklamada, bölge halklarının dış devletlerin yarattığı engelleri hiçbir zaman kabul etmeyeceğine dikkat çekildi. Açıklamaya şöyle devam edildi:
 
"Türk devleti işgal ettiği alanlardan bir an önce çıkmalıdır. Çünkü Türk devletinin Suriye topraklarındaki varlığının işgal ve faşizm dışında hiçbir anlamı yoktur. Türk devletinin işgal tehditlerine karşı en anlamlı cevap halkların kadınlar öncülüğünde sergilediği direniş ile dört parça Kürdistan'daki halkın ortak direnişi ile verilecektir.
 
Çözüm süreci ancak diyalog ve müzakere esası ile halkların direnişi ile mümkündür. Çözüm süreçleri her daim kazanımların korunması, yüksek bir bilinç ve örgütlülük ile başarıya ulaşmıştır. Bu temelde başta kadınlar olmak üzere halklar, yeni süreçlere hazır olmalı ve yurtsever, seferberlik ruhu ile kazanımlarını korumalıdır."