Çaldıranlı kadınlar: Tecrit bir an önce son bulmalı

  • 09:06 24 Aralık 2018
  • Güncel
VAN - Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması için çağrı yapan Çaldıranlı kadınlar, "Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür" dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 8 Kasım'da süresiz-dönüşümsüz açlık grevine giren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in eylemi 47'nci gününde sürerken, tecride son verilmesi talebiyle Türkiye cezaevlerindeki PKK'li ve PAJK'lı tutsakların başlattığı açlık grevi eylemini de üçüncü gruplar devraldı. Leyla'nın eylemine destek vermek ve tecridin kaldırılması amacıyla dışarıda da açlık grevi eylemleri yayılarak devam ediyor. Kadınlar bulundukları her alandan eylemlere destek veriyor. 
 
Van'ın Çaldıran ilçesine bağlı köylerde de kadınlar, eylemlere yönelik saldırıları kınadı. Deniz Dağdemir, "Gençler tutuklanıyor, milletvekillerimiz gözaltına alınıyor, Barış Anneleri, açlık grevinde olan Kürt siyasetçiler ve birçok kişi gözaltına alınıyor" diyerek var olan baskılara dikkat çekti. Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi gerektiğini ifade eden Deniz, "Biz de dünyadaki bütün halklar gibi kendi irademizle yönetilmek ve yaşamak istiyoruz" diye belirtti. 
 
'Ne zaman bitecek bu zulüm' 
 
Gülistan Dağ ise tecridin bir an önce son bulması gerektiğini, Kürt halkının Abdullah Öcalan'ı kendi iradesi olarak gördüğünü dile getirdi. "Bu zulmün bitmesi için dua ediyoruz" diyen Gülistan, "Köyde yaşıyoruz diye dünyadan haberimiz yok sanıyorlar. Vekillerimiz tutuklanıyor, İmralı'da tecrit uygulanıyor. Kürt halkına zulüm yapılıyor. Bu zulmün son bulması için tecridin bir an önce kaldırılması gerekiyor. Öcalan'ın özgürlüğü bizim de özgürlüğümüzdür" dedi.