Belediye Halk Pazarı'na halk uğramaz oldu!

  • 09:09 24 Aralık 2018
  • Emek/Ekonomi
HAKKARİ - DBP'li belediye tarafından yerli üretimi teşvik etmek amacıyla kurulan Belediye Halk Pazarı, ekonomik kriz ve kayyım politikaları nedeniyle iş yapamaz duruma geldi. Dükkanların yarısının kapandığını belirten esnaf, "Halk Pazarı'na halk uğramaz oldu zaten, belediye de ortada yok" dedi.  
 
Hakkari'de Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediye, seyyar satıcılara katkı sağlamak ve halkın yerli üretime ulaşması amacıyla 2011 yılında Belediye Halk Pazarı kurdu. Kurulduktan sonra halkın uğrak yeri olan pazar belediyeye kayyım atanmasının ardından eskisi gibi çalışmadı. Ekonomik kriz de üzerine eklenince halk artık pazara gelmez oldu. Hakkari'nin ilk halk pazarı olan alanda 60'yakın işyeri bulunuyordu ancak krizden kaynaklı dükkanların yarısı kapandı. Yerli ürünleri satan esnaf da artık siftah yapamadan evine dönüyor.  
 
'Halk uğramıyor belediye de yok' 
 
Yaşadıkları mağduriyetin giderilmesini isteyen esnaf, pazara gerekli ilginin gösterilmediğini söylüyor. Geçen yıllarda işlerinin çok daha iyi olduğunu ancak bu yıl siftah bile yapmadan dükkanları kapattıklarını ifade eden bir esnaf, "Bugüne kadar 30'a yakın dükkan kapatıldı. Zaten bu pazarın açılış nedeni  yerli üretimin tanıtılması ve satılmasıydı. İş yok. Belediye de yardımcı olmuyor. Kışın çok zorlanıyoruz. Pazarın üstü korunmadığı için kar yağınca dükkanların önünü kapatıyor. Belediyeden defalarca çözüm üretilmesi için talepte bulunduk ama geri dönüş yapılmadı. Belediye halk pazarı ama halk uğramaz oldu, zaten belediye de ortada yok. İşlerimiz kötü gidiyor. Bu gidişatla hepimiz dükkanlarımızı kapatmak zorunda kalacağız" diye konuştu.