Yeni doğan çocuklarına ‘Muhammed Furkan’ adını koydular

  • 09:13 24 Aralık 2018
  • Güncel
ŞIRNAK- Silopi’de evlerine giren panzerin altında kalarak yaşamını yitiren Muhammed ve Furkan kardeşlerin ölümüne ilişkin görülen davanın 6’ncı duruşması yarın görülecek. Yeni doğan çocuklarına “Muhammed Furkan” adını koyan aile, duruşma öncesi adalet talebini yineledi. 
 
Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka mahallesinde 3 Mayıs 2017 tarihinde evlerine giren panzerin altında ezilerek yaşamını yitiren Muhammed (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşlerin ölümüne neden olan zırhlı araç sürücüsü polis Ömer Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında açılan davanın 6’ncı duruşması 25 Aralık’ta görülecek. 17 Ekim 2017 tarihinde görülen ilk duruşmada, tutuklu yargılanan polis tahliye edilmişti. Duruşmada alınan ifadeler dışında dosyada bir arpa boyu dahi yol alınamazken, geçtiğimiz Eylül ayında daha önce 3 kez ertelenen “olay yeri keşfi” yapılmış ve daha sonra hazırlanan raporda panzerin “asli”, panzeri kullanan polis memurunun da “tali kusurlu” olduğu kaydedilmişti.
 
Duruşma, “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. İlk duruşmada tahliye edilen sanık polis ve diğer şüpheliler hakkında önceki duruşmalarda talep edilen tutuklu yargılama talebi de ret edilmişti. 
 
Frende kusur bulunmamıştı!
 
Yaşanan olaydan sonra çıkarılan “keşif zaptı’nda panzerin freninde bir sorun olmadığı ortaya çıkmıştı. Panzerin kaza tarihinde emanete alındığı ve muhafaza edildiği belirtilen zapta, uzman kullanıcı olarak hazır edilen bilirkişinin araç makine bilirkişisi eşliğinde araç üzerinde yaptıkları testler hakkında bilgilere yer verildi. Harici akü takviyesinin ardından çalışan araç testine ilişkin ise şu tespitlerde bulunuldu: “Çalıştırma, durma ve kalkma, hareket testleri yapıldı. Aracın çalışır halde iken frenlerinde herhangi bir sorun olmadığı, direksiyonun rahatlıkla manevra yapabildiği gözlemlendi. Araç istop ettirilerek durma halinde fren ve direksiyon testi aşamasına geçildi. Ancak aracın stop açma kapama kollarına basılmasına rağmen istop ettirilemediği anlaşıldı. Harici müdahale ile araç istop ettirildi. Bu halde iken araç eğimli alandan kısmen vites boşa alınarak bırakıldığında hareket ettiği, frene basıldığından frenleme yapabildiği görüldü.” 
 
Rapor 1,5 yıl sonra hazırlandı
 
Kardeşlerin ölümüne ilişkin açılan dava kapsamında 1 buçuk yıl sonra yapılan "Olay yeri incelemesi" sonucunda bilirkişi raporu geçtiğimiz Eylül ayında yapılmış Ekim ayında da dosyaya eklenmişti. Raporda, panzer fren sisteminden dolayı “asli” sanıklar Ömer Yeğit ve Murat Maden'in ise “tali” kusurlu olduğuna yer verilmişti. Avukatların tepki gösterdiği raporun 5’’inci duruşmada yeniden hazırlanma talebi de mahkeme heyeti tarafından ret edilmişti.
 
Yeni doğan çocuklarına ‘Muhammed Furkan’ ismini koydular
 
Yarın görülecek duruşma öncesi adalet taleplerini 2 yıldır olduğu gibi yeniden yineleyen aile, suçluların bir an önce cezalarını çekmelerini istedi. Furkan ve Muhammed’in yaşamını yitirmesinin ardından aileye, Ekim ayında yeni biri katıldı. Yeni bir çocuk sahibi olan aile, adını Muhammed Furkan koydu.