Şükran Doğan: Tüm emperyalist güçlerin Suriye'den çekilmesi gerekir

  • 09:04 25 Aralık 2018
  • Siyaset
ANKARA - ABD'nin Suriye'den çekileceği yönündeki açıklamalarını değerlendiren EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan,  ABD başta olmak üzere tüm emperyalist güçlerin Ortadoğu'dan çekilmesi gerektiğini belirterek, Suriye’nin geleceğine kendisinin karar vermesi gerektiğini kaydetti.
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik açıklamalarının ardından,  ABD 100 gün içinde Suriye’den askerlerini çekeceğini açıkladı. Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan, ABD'nin bu kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
'Türkiye'de askeri güçlerini çekmelidir'
 
ABD başta olmak üzere tüm emperyalist güçlerin Ortadoğu'dan çekilmesini savunduklarını belirten Şükran, "Aynı zamanda Türkiye'nin de askeri güçlerini Suriye'den çekmesini istiyoruz. Dolayısıyla şu anda ABD'nin oradan askerilerini çekeceğini söylemesinden doğacak bir boşluk varmış gibi anlatılıyor. Aslında oraya demokrasiyi götüren ya da halkların orada tasarruflarını sağlamak için aracı olan ABD'ymiş gibi gösteriliyor. Ama bunun böyle olmadığını biliyoruz" dedi. 
 
'Suriye'nin kendi geleceğine kendisinin karar vermesi gerekir'
 
ABD'nin demokrasi gibi bir derdinin olmadığını söyleyen Şükran,  Suriye'deki halkların kendi geleceklerini kendilerinin tayin etmesine yönelik taleplerinin olduğunu ve ABD'nin bunu sağlama adına da bir isteğinin olmadığının altını çizdi. Şükran, "Aslında kendi çıkarları için orada olduğunu biliyoruz. O nedenle ABD'nin Suriye'den geri çekilmesi gerekir. Diğer güçlerin de Suriye'den geri çekilmesi gerekir. Suriye'nin geleceğine orada yaşayan halklar karar vermelidir" diye konuştu. 
 
'ABD'nin çok uzağa gittiğini söyleyemeyiz'
 
"Ortadoğu'da ABD, karşısında Rusya'nın ve İran'ın kendi konumunu güçlendirmeye çalıştığını biliyoruz" diyen Şükran, Suriye'de de bunun için önemli adımlar atıldığını ifade etti. Şükran, "Rusya güçlenerek çıkar mı bunu zaman gösterir. Ama ABD'nin de çok uzağa gittiğini söyleyemeyiz. İncirlik'te üsleri var. Irak'ta üsleri var. Uçuşla yarım saatlik mesafedeler ve çekilme açıklaması elini oradan çektiği anlamına gelmiyor. Önümüzdeki 100 gün içinde nelerin gelişeceğini hep beraber göreceğiz" ifadelerini kullandı.