Roboski’de bir anne iki acı!

  • 09:07 25 Aralık 2018
  • Güncel
ŞIRNAK- Roboski’de sınır ticareti yaparken TSK’ya ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu hayatını kaybeden Şiwan Encü’nün annesi Hediye Encü, “Şiwan benim yoldaşım sırdaşımdı. O gitti şimdi Sinan’ım kaldı bana” dediği oğlu Sinan Encü’yü yine bir Aralık ayında yaşanan trafik kazasında kaybetti.
 
Şırnak'ın Uludere (Qilaban) ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 günü katledilen çoğu genç 34 Kürt’ün hikâyesi defalarca kez yazıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait savaş uçaklarının bombardımanı  sonucu katledilen 34 kişinin ölümü üzerinden 7 yıl geçerken, her gün adalet taleplerini yenileyen köy halkı 34’e özlemle her yeni güne başlayıp bitiriyor. Öyle ki Roboskili kadınların verdiği adalet mücadelesi neredeyse iktidar tarafından artık hiç görülmüyor. Bundan bir yıl önce katliamda yaşamını yitiren oğlu Şiwan Encü için röportaj aldığımız Hediye Encü, o gün bize “Şiwan benim yoldaşım sırdaşımdı. O gitti şimdi Sinan’ım kaldı bana…” ifadeleri ile dile getirmişti acısını. Şiwan’dan sonra oğlunun mirasını devralan ve annesine yoldaş olan Sinan, birkaç gün önce aracıyla geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.
 
‘Onu asla unutmayacağım’
 
Şiwan’ın anmasına hazırlanırken şimdi iki oğlunun gidişini de aynı ayda aynı yerde yapacağını dile getiren anne Hediye Encü şunları dile getirdi: “Şiwan’ım  devlet  silahlarıyla öldürüldü. 7 yılı bitirdik şimdi 8’inci yıllına gireceğiz. Bu devlet adalet anlamında bize tek bir şey yapmadı. Benim oğlum babasızdı. Bize bakması için gitti. Zaten onu asla unutmayacağız. O günden bu yana siyah elbiseler dışında hiçbir şey giymiyoruz. Ne düğün yapıyoruz ne de bir kutlama olmuyor köyde. Oğlum gitti biz bir başımıza kaldık.
 
‘Abimden sonra bana okul haram’
 
Şimdi biz kapıyı kime açacağız diyerek acısını anlatan Hediye,“O gitti elimde Sinan kaldı diyordum. Biri gitti biri kaldı diyordum. Ama onu da kaybettim. Bize o bakıyordu. Abisinden sonra tek dayanağımız oydu. Şimdi ikisinin de yıldönümü aynı oldu. 7 yıl boyunca ben sadece Şiwan’ı anarken şimdi Sinan’ı da onla birlikte anacağım. Sinan sürekli olarak ‘Ben abimden sonra okula nasıl giderim. Kendime okulu haram ediyorum’ diyordu. O bizim elimizi tutacak demiştik. Şimdi biz kapıyı kime açacağız. Kimle gülüp eğleneceğiz, o eve ben bir daha nasıl gireceğim. Bir anneye iki evlat acısı çok ağırmış…”
 
Sinan Encü…
 
Henüz 19 yaşında olan Sinan, köy yakınlarında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Sinan katliamı ve sınır ticaretini anlatan “Hatırlıyorum” (Bîra Mi'têtin) belgeselinde de yer almıştı. Belgeselde “Buradan geçiyorlardı hatırlıyorum” sözleri ile akıllara kazınan Sinan, abisinin ardından okulu bıraktıktan sonra çobanlık yapmaya başlamıştı. Annesinin “Oy Sinano” diye sevdiği, ablalarının göz bebeği Sinan, küçük yaşında sırtına büyük yükler almak zorunda kalmıştı.