HDP Gençlik Meclisi: Asimilasyona karşı harekete geçiyoruz

  • 09:09 25 Aralık 2018
  • Güncel
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR- HDP Gençlik Meclisi'nin bir aylık eylem ve etkinlik takvimini değerlendiren Gençlik Meclisi Üyesi Büşra Koyun, "Asimilasyona karşı harekete geçiyoruz, dil kurslarımızı başlatıyoruz" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi'nin 25 Kasım'da Diyarbakır'da gerçekleştiği Gençlik Kongresi'nin ardından örgütlenmelerine ilişkin yeni kararlar alınırken, bu kararlar arasında anadil üzerindeki asimilasyon politikalarına karşı direnecekleri yer aldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik devam eden tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım’dan bu yana açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in eylemini de sahiplenen Gençlik Meclisi, direnişleri selamladıklarını belirtti.
 
'Kongre eril zihniyete karşı bir isyandı'
 
Kongre öncesi konferanslar gerçekleştirdiklerine değinen HDP Gençlik Meclisi üyesi Büşra Koyun, bu konferanslarda belli bir örgütlülüğün ortaya çıktığını belirtti. Büşra, bu örgütlülük ile beraber kongre kararlaşmasına vardıklarının altını çizerek, "Kongreye hazırlık sürecinde Tuna arkadaşımızın tutuklanmasıyla beraber gençliği sindirmek için bir baskı ve gözaltı furyası başladı. Tüm bunlara rağmen gençlik kongreye akın akın geldi ve güçlü bir kongre geçirdik. Her yerden genç arkadaşlarımız geldi. Kongremiz 25 Kasım'da gerçekleşti ve o gün olmasının ayrı bir önemi de vardı. Dünya Kadına Şiddetle Mücadele Günü olması nedeniyle binlerce kadının sesini kongreyle birleştirmek istedik. Aslında kongre eril zihniyete karşı da bir isyandı. Rojhilat ve Başur'dan arkadaşlarımızın da bu kongreye katılması ulusal birlik için de önemli bir mesaj oldu" ifadelerini kullandı.
 
'Sürece cevap olacağız'
 
Kongrede gençlik yürütme kurulu (GYK) seçildiğini belirten Büşra, 16 Aralık'ta Diyarbakır'da tüm bileşenlerin katıldığı bir GYK toplantısı gerçekleştirdiklerini ifade etti. Bu GYK toplantısında belli kararla aldıklarını söyleyen Büşra, "1 aylık bir eylem hattı ve planlamalar çıkardık. Tabi bu planlamalar arasında önceliğimiz tecrit ve Leyla Güven'in eylemi oldu. Bu 1 aylık süreçte Leyla Güven'in ve cezaevindeki arkadaşların eylemini selamlıyoruz. Bu sürece en büyük cevap biz gençler olacağız. Bu eylemlerimizi de 'Tecridi ve faşizmi parçala' şiarı ile gerçekleştireceğiz. GYK toplantımızda sistemin yozlaştırmasına ve asimilasyona karşı da aldığımız kararlar oldu. Gençlik olarak yozlaştırılmaya ve asimilasyona karşı en güçlü direnişimizi vereceğiz" diye ifade etti.
 
'Asimilasyona karşı harekete geçiyoruz'
 
Diyarbakır'da başlatacakları Kurmanci ve Kurmançki dil kursuna ilişkin konuşan Büşra, "Sistemin en çok saldırdığı dilimiz ve kültürümüzdür. Okullarımız kapatıldı, dil kurslarımız kapatıldı, dilimize yönelik saldırılar gerçekleşti. Asimilasyon politikalarına karşı gençlik olarak harekete geçiyoruz. Tüm genç arkadaşlarımızı bu kursumuza davet ediyoruz" diyerek özellikle genç kadınlara çağrıda bulundu.
 
Bunun yanı sıra Aralık ayı katliamlarını ve ekonomik krizi de gündemlerine aldıklarını ifade eden Büşra, tutsak olan gençlerle ve öğrencilerle de dayanışma ağı kuracaklarını söyledi. 1 ay içerisinde buna ilişkin de belli planlamalar çıkaracaklarına değinen Büşra, "Kongre ile beraber sessizleşen gençliği diriltmeyi hedefledik ve hedefimize de ulaştık. Alanlarda çalışmalarımıza devam edeceğiz ve çalışmalarımızı daha da büyüteceğiz" diye belirtti.
 
'İrade gaspına karşı rolümüzü oynayacağız'
 
HDP Gençlik Meclisi içerisinde genç kadın örgütlenmesine ağırlık vereceklerine işaret eden Büşra, "Genç kadınları alana çıkarmak ve örgütlemek için çalışmalarımız olacak. Yakın zamanda bir genç kadın konferansı da gerçekleştireceğiz. Bu anlamda tüm Türkiye ve Kürdistan'daki kadın yoldaşlarımız ile buluşacağız. Genç kadın mücadelesini büyütme hedefimiz var. Asimilasyonun, sistemin, kapitalist modernitenin girdiği her alanda, sokakta, mahallelerde, üniversitede bu mücadeleyi büyüteceğiz" diyerek Yerel Seçim'lerde de gençler olarak kayyımları belediyelerden çıkaracaklarını ve rollerini oynayacaklarının altını çizerek, "Gençlik toplumun direniş dinamiğidir, seçimlerde irade gaspına karşı gençlik olarak en büyük rolümüzü oynayacağız" sözlerine dikkat çekti.