Şiddet ve tehdide sessizlik isyan ettirdi: Malatya Emniyeti erkeği koruyor

  • 09:11 25 Aralık 2018
  • Güncel
MALATYA- Yıllardır sistematik şiddete maruz kalan Sevkan G., evinin önünde silah sıkan, iş yerini yakan ve hem kendisini hem de ailesini ölümle tehdit eden Özkan O.’dan defalarca şikayetçi olmasına rağmen önlem alınmıyor. "Malatya Emniyeti erkeği koruyor” diyen Sevkan, “Yine serbest, yine silahlı, yine ölüm tehditlerine devam ediyor. Artık yeter sesimi duyan yok mu?" diye isyan etti. 
 
Maruz kaldığı sistematik şiddete karşı direnerek hayatta kalan binlerce kadından biri olan Sevkan G., ismi “anıt sayaç”a yazılmadan tek umudu olan kadınlardan destek bekliyor. Hem kendisini hem de ailesini defalarca katletme teşebbüsünde bulunan Özkan O.'dan defalarca şikayetçi olmasına rağmen  hala tehditlerin devam ettiğini belirten Sevkan, en son 2 gün önce Özkan O.'nun otopark girişinde annesi ve babasına ateş ettiğini söyledi. Malatya İl Emniyeti Müdürlüğü’nün maruz kaldığı şiddeti görmezden geldiğini kaydeden Sevkan, "Malatya Emniyeti erkeği koruyor, Özkan yine serbest, yine silahlı, yine ölüm tehditlerine devam ediyor. Artık yeter sesimi duyan yok mu?" diye isyan etti.
 
 Ne olmuştu?
 
Ajansımız JİNNEWS'e ulaşarak kendisinin, çocuklarının ve ailesinin maruz kaldığı şiddetin Emniyet tarafından önemsenmediğini ifade eden Sevkan'ın, ajansımız aracılığıyla sesini duyurmaya çalıştığı tarihler ve Emniyet’in duyarsızlığını anlattığı röportajlar şu şekilde:
 
 7 Nisan 2018
 
"Polisi aradığımda olay yeri inceleme gelip bir iki kare fotoğraf alıp gidiyor. Polisi arayıp mermi kovanı topladığımızı ve sitenin güvenlik kayıtlarını almak için gelmeleri gerektiğini söylediğimde 'kalsın şimdi siz müsait olduğunuzda güvenlik kayıtlarını flaşa atıp mermileri ile bize getirirsiniz' deniliyor. Bu kez de babamın iş yerini yaktı. Küle çevirdi. Ama yine yeterli delil değil diyerek gözaltına alınmadı. Yine maruz kaldığım şiddet yüzünden şikayette bulunmak üzere gittiğim polis merkezindeki bir polis bana, 'Herkes şikayet etmeye geliyor. Her şikayette bulunana hemen yardımcı mı olacağız, gözaltı mı yapacağız? Bekleyin' dedi. Özkan bana ve yakınlarıma şiddet uygulamanın yanında kendisine  de zarar vermeye başladı. Kendini çocukların gözü önünde yaktı. Çocuklarımın psikolojileri bozuldu."
 
 15 Haziran 2018
 
"Çocuklarıma zarar verir diyerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi'ne (ŞÖNİM) başvuruda bulundum. ŞÖNİM tarafından Özkan'ın çocuklarımı görmesi yasaklandı. Ayrıca kendisi hakkında uzaklaştırma kararı olmasına rağmen her gece sitemizin önünde dolaşıp, çevreye silah sıkıyor. Bana ulaşmak için çocuklarımın telefonlarına tehdit mesajları atıyor. Avukatlarımın bürosunu basıp avukatlarımı hatta evime gelmemeleri için komşularımı dahi silah ile tehdit ediyor. Kız kardeşimin numarasını dahi internet sitelerine verip, tacize maruz bırakıyor. Tüm bunları savcıya ve polise bildirmemize rağmen herhangi bir önlem alınmıyor ve savcı hala bize ' Delil toplayıp bize ulaştırmaya devam edin', 'Kanunlar esnek şuan için bir şey yapamayız' dedi. Evimizi kurşunladığı bir gün yine polise şikayette bulundum. 'Sitenin kamera görüntülerini alın' dedim ama polis ise, 'Kalsın şimdi siz müsait olduğunuzda güvenlik kayıtlarını flaşa atıp mermileri bize getirirsiniz' dediler. Bunun üzerine annemle güvenlik kayıtlarında Özkan'ın net bir şekilde görünen görüntülerini ve evimizin önünde sıktığı mermileri Emniyet'e götürdük. Tüm bu delilleri Emniyet'te sunmamıza rağmen mermilerin soğuduğunu ve görüntülerin ise yeterli delil sayılamayacağı söylenerek bizi gönderdiler."
 
5 Aralık 2018
 
"Özkan, bir ay önce ailemle yaşadığım apartmanda oturan komşularıma 'Bu apartmanda terörist oturuyor. Sevkan vatan hainidir. Sevkan'ın kardeşi ve yeğeni PKK üyeliğinden cezaevinde tutuklu kaldı' yazılı kağıtlar dağıttı. Polise şikayette bulunmamıza rağmen hala cezai bir tedbir uygulanmadı. Yine geçtiğimiz hafta sitemize ait otopark alanında kardeşimin ve üç kuzenime silah sıktı. 27 Kasım gecesi ise anneannemin penceresine silah sıktı. Şikayette bulunmaya polis merkezine gittiğimizi öğrenince de polis merkezine gidip, 'Siz neden Sevkan'ı tutuyorsunuz' diye sorarak kendini polislerin yanında yakmaya çalıştı. Bu olaydan sonra her karakola gidişimde polisler tarafından bana, 'Ne şikayetin varsa bize söyleme kendin yaz ve boşanma dilekçene ekle' denilmeye başlandı. Artık şikayette bulunmaktan da vazgeçtim. Çünkü bir yıldan fazladır ben ve ailem tarafından karakola şikayette bulunmamıza rağmen hiçbir tedbir uygulanmadığı gibi, polisin ciddiyetsiz tavrına şahit oluyoruz."
 
Sevkan, ajansımız dışında farklı TV kanallarında da yaşanan şiddeti teşhir etti. Ancak erkek hakkında hala bir soruşturma ya da tutuklama durumu söz konusu değil.