Kayyım görevini yapmayınca kadınlar kolları sıvadı

  • 13:58 25 Aralık 2018
  • Yaşam
VAN - Kayyım atanan belediyelerin yerlerde biriken karı temizlememesine karşı kadınlar kolları sıvadı. Kayyımın yapması gereken işi kendilerinin yaptığını söyleyen kadınlardan Meryem Bor, "31 Mart'ta kayyımdan kurtulmanın zaferini kutlayacağız" diye kaydediyor.
 
Kar yağışının en yoğun olduğu kentlerden biri olan Van'da şehir merkezi adeta beyaza bürünürken, ara sokaklarda biriken kar ise yurttaşların yaşamını olumsuz etkiliyor. Kayyım atanan belediyenin sokaklardaki karı temizlememesine tepki gösteren İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi'ndeki kadınlar, kayyımın iki yıldır görevini yapmadığını söylüyor. 
 
Ellerine aldıkları küreklerle sokaklardaki karı temizlemeye koyulan kadınlardan Meryem Bor, "Kayyım neden çalışmıyor?  Bu karı onların temizlemesi gerekiyor. Onlar çalışmadığı için bu yaşlı halimle sokağı temizlemeye çalışıyorum. Dışarıya çıkamıyoruz. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) bünyesindeki belediyeler kar yağar yağmaz hemen sokakları, evlerin önlerindeki karı temizliyordu" diyor. 
 
Yerel seçimlerin yapılacağı 31 Mart 2019'a işaret eden Meryem, "O günü kayyımdan kurtulma günü olarak kutlayacağız" mesajını veriyor. 
 
Kadınların yardımına koşan çocuklar ise bir yandan karı temizlerken, bir yandan da karın biriktiği yerlerde oyun oynuyor. 
 
Öte yandan esnaflar da dükkanlarının önünü temizlerken,  kentin sokaklarının büyük bir bölümünde ise soğuk havanın da etkisiyle buzlanma yaşandığı belirtiliyor.