Erkek egemen zihniyete karşı kadınların 31 Mart'ta da adresi HDP

  • 09:01 26 Aralık 2018
  • Siyaset
Hikmet Tunç 
 
VAN - Yerel seçimlerde belediye eşbaşkanlığı ve meclis üyeliği için HDP'den aday adaylık başvuru yapan kadınlar, seçim komisyonlarında mülakat sırasını beklerken, "HDP kadın partisi olduğu için başvurduk. Kayyım zihniyetine karşı HDP etrafında örgütlenelim" çağrısında bulundu. 
 
Ülkede 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimler için siyasi partilerin hazırlıkları sürerken, AKP-MHP ittifakı ile ana muhalefet partisi CHP'nin İYİ Parti ile iller bazında kurduğu ittifakın şu ana kadar kamuoyuna açıklanan adaylarının büyük bölümü erkeklerden oluşuyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'in yanı sıra bölgede yine erkek adayları gösteren AKP, Van'ın 14 belediyesinde de erkek aday gösterdi. Şimdiden afiş ve sitelerde boy gösteren erkek adaylara karşı kadınların adresi ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) oldu. 
 
18 Aralık'ta aday başvurusu son bulan HDP Van İl Örgütü binasında heyecanlı bekleyiş devam ederken, kendilerine ayrılan katta kulis yapan kadın aday adaylarının heyecanları her hallerine yansıyor.
 
‘DBP’li belediye ile özgün alanlar kuruldu’
 
Başkale Belediye Meclisi için aday adaylık başvurusu yapan Medine Tufan, "HDP kadınlara siyasette öncelik verdiği için başvurdum. Daha öncede ilçede HDP'nin birçok çalışmasında yer aldım. İlçemizde kadınlar rahatça dışarı çıkamıyorlar. Çünkü kadınların rahat dolaşabileceği bir yer bile yok. DBP’li belediye ile kadına yönelik birçok çalışma yürütüldü. Kadınlar için özgün alanlar kuruldu. Ama kayyım atandıktan sonra kandılar yine eve hapsedildi" dedi. 
 
‘Erkek ve kayyım zihniyeti birleşince kadınların alanı daraldı’
 
İlçede hakim olan erkek zihniyetinin kayyım zihniyeti ile birleşmesi sonucu kadınların yaşam alanlarının gittikçe daraltıldığını vurgulayan Medine, "İlçede bulunan kadınlar olarak temel hedefimiz kayyımı göndermektir. HDP, eşbaşkanlık sistemiyle yeniden bir belediye seçimine hazırlanıyor. Ben seçilsem de seçilmesem de değişen bir şey olmayacak. Yine orada HDP'nin temsil ettiği siyasetle çalışmaya devam edeceğim. HDP'de yürüttüğüm çalışmalardan kaynaklı kadının da bir irade olduğuna inandım. Kadının özgür bir bilince varması için de çalışmalarımı sürdürmeye devam edeceğim" ifadelerini kullandı.  
 
'Dilimiz ve kimliğimiz için HDP'
 
Gevaş Belediyesi encümenliği için başvuru yapan Hayriye Özlü de, HDP dışında başka hiçbir partinin kadına önem vermediğini dile getirdi. Hayriye, “Başka parti olmaz ben HDP'liyim. HDP sayesinde sorunlarımız mecliste tartışılabiliyor. Hiçbir kadın 'ben evliyim, çocuğum var' gibi gerekçelerle kendisini sınırlandırmasın. Tüm özgünlükleriyle kendilerini ifade edebildikleri parti olduğu için HDP'ye dahil olsunlar. Sandığa giderken HDP'ye oy versinler" çağrısında bulundu.