'21. yüzyılın öncülüğünü kadınlar yapıyor'

  • 09:05 26 Aralık 2018
  • Güncel
İZMİR - İzmir'de kadınların geçen senelere göre artan bir katılım ile sokağa çıktığını belirten ÖGK üyesi Alev Özkiraz, "Ne istediğini, düşmanını iyi bilen, çözüm üreten, 21. yüzyılın politikasını belirleyen bir kadın hareketi var. Aslında kadın hareketini güçlü kılan devleti sorgulayabilmesi" dedi.
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır ve onlarca kentte kadınlar sokaklara çıktı. Önlerine konulan barikatları aşan kadınlar, inatla seslerini duyurup, itirazlarını yükseltti. Yaşadığımız yüzyılın politik perspektifini de kadınların belirlediğini belirten Özgür Genç Kadın (ÖGK) üyesi Alev Özkiraz, "Ne istediğini, düşmanını iyi bilen, çözüm üreten bir kadın hareketi var. Şiddetin durmasının yanı sıra özsavunmayı da dile getiren, istismara uğrayan kadınların bunu artık korkmadan ve açıkça dile getirdiği bir kadın dayanışması var. Çünkü bunun sorumlusunun kendisi olmadığını, bunu yaptıran bir bilincin olduğunun farkına varmış bir kadın hareketi var. Aslında kadın hareketini güçlü kılan devleti sorgulayabilmesi" dedi.
 
Kadınların mücadeleci bir kimliği olduğunu dile getiren Alev, "Kadınlar ekonomik krizin bedellerini de ödemeyecek, tacizin tecavüzün şiddetin her türlüsünün bedelini de ödemeyecek. Kadınlar olarak kendimizi sokaklarda var ettiğimiz sürece, korkmadığımız sürece varız. Kadın ezilen olduğu için mücadelecidir. Cumartesi Anneleri’nin bunca yıl sokağı bırakmayıp 700. haftasında şiddete karşı direnişi bize direnç katmıştır. Rojava'da tüm dünyaya örnek olacak bir kadın devrimi gerçekleştirildi" ifadelerini kullandı. 
 
'İzmir 'Kadınlar Birlikte Güçlü' oluşumunu tartışıyor'
 
İstanbul'da "Kadınlar birlikte güçlü" adıyla başlayan oluşumun İzmir'de de tartıldığını kaydeden Alev, şöyle dedi: "Kadınların tek istekleri var olmak, özgür olmak. Bir erkek kadar en az. Kadınlar, örgütleri farklı olsa da sokaklarda buluşuyor. Bütün kadınlar şiddete karşı bir araya geldi ve kadın dayanışmasının ne kadar güçlü olduğunu ortaya çıkardı. Yarışmıyorlar birbiriyle dayanışıyorlar. Kadın hareketi birlikte hareket etmeyi iyi öğrendi.”