Bayburt Cezaevi'nde resim çizmek ‘örgütsel suç’!

  • 09:07 26 Aralık 2018
  • Güncel
DİYARBAKIR - Bayburt Cezaevi’nde çizdiği resimleri “örgütsel suç” olarak nitelendirilen tutsak Leyla Saraç, "Çok fazla baskı var, sürekli cezalar alıyoruz. Resim çizmem suç olarak görülüyor" dedi.
 
Cezaevlerindeki tutsaklara dönük baskı ve saldırılar her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle son 1 yıldır cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri had safhaya ulaşırken, açık görüşlerden telefon görüşmelerine kadar gardiyan kontrolünde yapılıyor. Tutsakların koğuş içerisindeki etkinlikleri ise sürekli farklı gerekçelerle yasaklanıyor. Ayrıca Kürtçe kitap, dergi ve gazeteler tutsaklara verilmezken, çok sayıda tutsak disiplin cezası adı altında ya hücreye konuluyor ya da görüş yasağı alıyor.
 
Sık sık hak ihlalleriyle gündemde olan cezaevlerinden biri olan Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan Leyla Saraç, avukatı aracılığıyla yaşadıklarını anlattı. Uzun süredir mektuplarının gönderilmediğini belirten Leyla, "Arkadaşlarıma ve aileme gönderdiğim mektuplar okuma komisyonundan bana geri geliyor. Gerekçe ise çizdiğim resimleri zarfın içine bırakmam. Resim çizmek suç olarak ele alınıyor. Ben sanatsal ve folklorik resimler çiziyorum fakat bunları koğuşta tutmam ve ya yakınlarıma göndermem ‘örgütsel suç’ sayılıyor. Kürtçe kitaplarımız verilmiyor, koğuşta olanlar da baskınla alındı. Kürtçe olan mektuplar için de tercüman istiyorlar. Tercüman istediğimizde ise tercüman ücreti bizden isteniyor" diye konuştu. 
 
‘Bıktırmak için ellerinden geleni yapıyorlar'
 
Hastane ve revire götürülmediklerini, götürüldüklerinde ise çok fazla sorun yaşadıklarını söyleyen Leyla, görüşlerde ailelerinin ince aramaya zorlandığını kaydetti. Cezaevlerindeki açlık grevlerine değinen Leyla, şöyle ifade etti: "Açlık grevinde olan arkadaşlarımız var ve ayran içmeleri gerekiyor. Fakat biz ne ayran alabiliyoruz ne de yoğurt alabiliyoruz. Önceden veriliyordu ama açlık grevleri başladığından beri yoğurda ulaşamıyoruz. Bizi bıktırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Resim çizmek neden suç olsun? Ailem Bayburt'a her zaman gelemiyor ben de mektup yazıyorum çoğu zaman. Mektupların altına ya da farklı bir kağıda resimler çizip gönderiyorum. Aylardır mektuplarım aileme ve yakınlarıma gitmiyor. Bu duruma ilişkin İHD'ye de başvuru yapacağım."